Drabužių mainai

Pastaruoju metu vis daugiau žmonių pasaulyje sako „ne“ besaikiam vartojimui ir ieško įvairių alternatyvų. Vienas įdomiausių sprendimų eko-sąmoningam gyvenimo būdui yra… drabužių mainai. Aš – tau, tu – man. Tokį drabužių įsigijimo būdą kaip vieną optimaliausių ekologinių sprendimų rekomenduoja įvairios aplinkosauginės organizacijos, (pvz. „Friends of the Earth“), tokiu būdu skatindamos atsakingą vartojimą kovoje su globaliniu atšilimu (nors kai kurių kritikų teigimu, žmogaus poveikio klimato kaitai nėra, arba jis nėra grėsmingas, – tačiau tai jau kita tema.) Vis daugiau žmonių užsikrėčia šia įdomia alternatyva bei įrodo, kad atrodyti ypatingai įmanoma ir neperkant naujų rūbų.

Apsikeiskime?
cc foto: brooklyn

Kodėl turėčiau mainytis drabužiais?

Drabužių mainai yra ekologiškai sąmoningas būdas atsikratyti savo drabužių, kurių jau seniai nedėvėjote, bei mainais gauti tokius rūbus, kurie jums patinka ir kuriuos jūs dėvėsite. Šitaip jūs ne tik padedate atnaujinti garderobus kitiems, bet ir atnaujinate savo drabužinę neišleisdami nė cento!

Šiuolaikinis „žaliasis“ gyvenimo būdas egzistuoja turbūt dar nuo hipių laikų, tačiau idėja gyventi eko-sąmoningai, taikoje su gamta, šiuo metu yra paplitusi tarp pačių įvairiausiu rasių, religijų ir politinių pažiūrų žmonių. Mes visi turime kvėpuoti švariu oru bei valgyti kuo sveikesnį maistą. Tai yra taip pat darnaus vystymosi klausimas: mes turime užtikrinti, kad žmonija (mūsų vaikai…) tęstų egzistavimą Žemėje. Vienas pagrindinių darnaus vystymosi aspektų yra vengti nereikalingo resursų eikvojimo ir mažinti naujų atliekų atsiradimą. Kaip sakė kažkieno pro-pro-pro-prosenelė, „vieno žmogaus atliekos kitam yra lobis.“ Turint tai omenyje, bei atsižvelgiant į mūsų atsakomybę už mūsų planetą, yra visai logiška ir naudinga pakartotinai naudoti rūbus (ir ne tik juos).

Kaip tai daryti?

Įsivaizduokite, jūs turite džinsus, kurių spalva jums atsibodo, ir jūs norėtumėte naujų džinsų. Arba jūs turite batus, kurie jums truputį per maži. Apskritai, norėtumėte atnaujinti visą savo drabužinę, tačiau gi mokate nuomą, o dar ir maisto produktai brangsta, – iš kur gi tų papildomų pinigų drabužiams?

Tokiu atveju – apsilankykite rūbų mainų vakarėlyje, arba suorganizuokite jį patys!

Surinkite tuos rūbus (bei kitus daiktus, pvz, papuošalus), kurių jau seniai nebenaudojate ir vargu ar naudosite. Pakvieskite savo draugus ateiti pas jus ir atsinešti senus nebenaudojamus rūbus (reikalavimas: drabužiai turi būti švarūs ir be esminių sugadinimų). Visi kartu galite surūšiuoti drabužius į atitinkamas kategorijas ir išdėstyti visiems prieinamose vietose. Tada kiekvienas gali pradėti apžiūrinėti ir matuoti sau patinkančius rūbus. Paprastai yra patariama imti tik tiek naujų drabužių, kiek esate atnešę patys. Beje, vienas mainų pliusų yra ir tas, kad visi gali įvertinti jūsų pasirinktą rūbą ir iškart išsakyti savo nuomonę, ar jums tinka rūbas, ar ne.

Kai visi išrinks sau patinkančius rūbus, jūs galite kitaip pratęsti tokį jūsų susibūrimą ir galbūt net aptarti jūsų „naujų“ rūbų istorijas su tų drabužių savininkais. Beje, nepamirškite ir didelio veidrodžio – tai viena esminių tokių vakarėlių dalis.

Likusius po drabužių mainų vakarėlio rūbus galite paaukoti labdaros organizacijoms.

Atsakymų: 8

 1. gal ir graži idėja. tačiau Lietuvoje tai padaryti yra beveik utopiška :) bent mano pažįstamų tarpe. viena iš svarbiausių priežasčių – mūsuose žmonės rengiasi taip, kaip aš tikrai nenorėčiau rengtis :)

  kita priežastis, kodėl taip nedarau ir nedarysiu – visus savo naudotus rūbus palieku prie konteinerių. jie iš ten dingsta per pirmą valandą. juk benamiams irgi reikia apsirengti :)

 2. Labai graži idėja. Tik bijau kad Lietuvoj sunkiai prigytų nes ne visiems “lygis“ nešioti kažkieno kito drabužius. Turi būt gana specifinis žmogus ir turėt tokių pačių specifinių draugų grupę kurioje niekam nebūtų kompleksų ar nepatogumo tokius dalykus daryt (:
  Bet šiaip jėga tokia atrakcija. Jei mane kas pakviestų, būtinai ateičiau!

  buržujus beje irg teisus – nėra taip jau blogai ir tiesiog prie konteinerių rūbus padėt (:

 3. Kažin draugai veganai mane užkapotų jei pasiūlyčiau odinę striukę ir odinius batus keist?

 4. Nereali ideja! Gal Lietuvoje neprigytu tarp kokiu fyfu ar siaip arogantisku zmoniu, bet menininku ar siaip laisvai mastanciu zmoniu tarpe, kurie neturi kazkokiu kompleksu, manau tikrai butu idomu pabandyti. (Dar ir dabar girdejau, kad mano buvusi klasioke, puiki fresku meistre, gaunanti tukstantinius honorarus, perka second hand parduotuvese, nes ji ten randa idomesniu rubu, nei nusibodusiose 5 “ausktos klases“ parduotuvese Gedimino pr.) Kadangi pati gyvenu UK, tai jau isivaizduoju sita dalyka labai realiai igyvendinama, uztenka paziuret i ebuy klestejima – kas gi ten? Tas pats nereikalingu daiktu keitimasis tik uz pinigus… Anglijoje pilna zmoniu, pamisusiu del shoppingo, perka viska is eiles net nesusimastydami, o atsiradus galimybei manytis, manau turetu ir i ka mainyt, ir surastu, ko patys nori! Man paciai teko nusvilti, kai nusipirkau man patinkanti ruba, bet panesiojau tik karta, nes ‘neprigijo’. Zodziu super ideja! Mane ji uzdege! (Esu labai pries gramatines klaidas betkokioje kalboje, nes tai nepagarba jai, bet labai atsiprasau, neturejau galimybes rasyti lietuviskomis raidemis)

 5. […] atkreipė kelios paprastos, bet originalios idėjos: rūbų mainai, kuriuose galima kažką išmainyti arba nebrangiai nusipirkti patinkantį drabužį. Panaši, tiek […]

 6. […] atkreipė kelios paprastos, bet originalios idėjos: rūbų mainai, kuriuose galima kažką išmainyti arba nebrangiai nusipirkti patinkantį drabužį. Panaši, tiek […]

 7. Visai šitai idėjai nepadeda visokie TV, mados reidai ir t.t. “Savo stiliaus“ kultai ir pan. Bijau, kad tokie dalykai prigyja tik mažame žmonių tarpe, o eiliniai consumeriai nesuprastų, apie ką čia iš tikro kalba. Bet mintis graži.

 8. […] “žaliavos”. Pavyzdžiui, vietoj to, kad išmestume nebepatinkantį drabužį, surengtume drabužių mainų vakarėlį! Yra gudraminčių, kurie panaudodami stiklo, plastiko butelius, susidėvėjusias padangas net […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: