Kovo 29 d. pasaulis išjungia šviesas vienai valandai

earth hourKovo 29 dieną 20.00 vietiniu laiku milijonai pasaulio žmonių, miestų ir įstaigų vienai valandai išjungs šviesas. Tokiu būdu organizacijos World Wide Fund for Nature (WWF) projekto „Žemės valanda“ iniciatyva žmonės išreiškia savo susirūpinimą dėl šiuo metu taip aktualių aplinkosauginių problemų, bei šia įspūdinga žinute reikalauja imtis veiksmų dėl globalinio atšilimo.

Viskas prasidėjo nuo vieno klausimo: kaip mes galėtume įkvėpti žmones imtis veiksmų dėl klimato kaitos?
Kaip atsakymą į šį klausimą, praėjusiais metais WWF paprašė Sidnėjaus miesto (Australija) visuomenę išjungti savo šviesas vienai valandai. 2007 m. kovo 31-ąją virš 2 milijonų žmonių ir 2100 Sidnėjaus įstaigų išjungė savo šviesas 60 minutėms – vienai Žemės valandai. Jei šis Sidnėjaus centrinio verslo rajono veiklų, sukeliančių šiltnamio efektą, sumažėjimas, pasiektas per vieną Žemės valandą, būtų išlaikytas 12 mėnesių, tai būtų ekvivalentiška išėmimui 48 tūkst. automobilių nuo kelio vieneriems metams.

Kai tokie žymūs Sidnėjaus miesto simboliai kaip Sidnėjaus Operos teatras bei Uosto tiltas išjungė savo šviesas, kai vestuvės bei kiti įvykiai buvo rengiami žvakių šviesoje, kai žmonės pareiškė, kad su džiugesiu ir maloniu jauduliu išbuvo vieną valandą visiškoje miesto tamsoje, pasaulis atkreipė į tai dėmesį. Įkvėpti kolektyvinių milijonų Sidnėjaus gyventojų pastangų, šiais metais daugelis pasaulio miestų prisijungia prie Žemės valandos, paversdami simbolinį įvykį globaliniu judėjimu. Kovo mėnesį šios akcijos imsis nemažai miestų – bei jų savivaldybių – įskaitant Atlantą, Bangkoką, Kanberą, Čikagą, Kopenhagą, Dubliną, Melburną, Monrealį, Otavą, San Franciską, Tel Avivą, Torontą, Vankuverį ir kt.

Ar įsivaizduojate, kiek daug energijos gali būti sutaupyta išjungiant nereikalingas šviesas?Aha, o štai ir Jonukas klausia: kodėl apskritai turime tai daryti?

Ši iniciatyva parodo, kad mūsų visų nedideli veiksmų koregavimai gali turėti didelę reikšmę globaliniam atšilimui – vienai iš didžiausių grėsmių, su kuriomis pasaulis kada nors buvo susidūręs. Mūsų pasitikėjimas ir tolimesnis naudojimasis anglies varomų elektrinių energija sukelia dramatišką Žemės temperatūros padidėjimą, kas savo ruožtu sukelia jūros lygio didėjimą, vis dažnesnės yra sausros ir galingos audros bei kiti masiniai aplinkos, kuri yra taip gyvybiškai mums svarbi, pasikeitimai.

2007 metų Žemės valandos tikslas buvo sumažinti Sidnėjaus šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas 5 procentais (dėl didelio įstaigų ir gyventojų įsitraukimo buvo pasiekti net 10.2%). Šiais metais tikimasi įkvėpti kitus pasaulio miestus imtis veiksmų ir sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas pasauliniu mastu. Dalyvavimas šioje iniciatyvoje yra vienas būdų išsakyti savo palaikymą aktyvesniam globalinių aplinkosauginių problemų sprendimų ieškojimui, tačiau tam, kad pasiekti teigiamų rezultatų, mes turime tęsti taupyti energiją kasdien – ne tik per Žemės valandą. Žinoma, tai nereiškia, kad mes turime atjunginėti elektrą ligoninėse ar kitose įstaigose ir situacijose, kuriose energijos buvimas palaiko gyvybes ar tiesiogiai užtikrina žmonių saugumą – tai tik reiškia, kad mes turime išmokti protingai naudotis Žemės resursais ir nešvaistyti jų tik dėl to, kad šiandienai turime jų pakankamai.

Jūs galite prisidėti prie šios Žemės valandos nepriklausomai nuo to, kokios pozicijos laikosi jūsų miesto vadovybė. Ir, kas ne mažiau svarbu, platinkite šią žinutę – informuokite apie Žemės valandą kitus žmones (draugus, bendradarbius…), įstaigas, miestų vadovybes, parašykite apie tai savo tinklaraštyje, nusiųskite pranešimą žiniasklaidos atstovams. Daugiau apie galimus veiksmus skaitykite čia. Beje, šiems darbams jus optimistiškai galbūt nuteiks ir šis WWF video materialas.

Taigi, kodėl gi nesusivienijus kovo 29-ą dieną su milijonais žmonių iš pačių įvairiausių pasaulio vietų? Išjungiam šviesas 60 minutėms – vienai Žemės valandai.

Prisijunkite prie šios iniciatyvos!

***
iliustracija: Earth Hour; cc foto: madradish

Atsakymų: 17

 1. Asmeniškai aš manau, kad šviesos išjungimas vienai valandai niekuo nepadės. IR vargu ar įkvėps sugedusius pasitaisyti.

  Eilinis hype

 2. Tiesa sakant, jei visi iš tikro išjungtų vienai valandai tai padarytų daugiau žalos…

 3. Įdomu būtų sužinoti, kodėl nepadės? Milijonai žmonių pasaulyje, įskaitant milžinišką įtaką turintį WWF, mano kitaip, ir savo veiksmais tai parodo; o vėlesni emisijų apskaičiavimai įrodo, kad jei žmonės tai darytų kiekvieną dieną, tarkim, visada išjungiant šviesas išeinant iš kambario, ir pan., tai išsaugotų milžiniškus energijos resursus, bei sumažintų atropogeninę įtaką klimato kaitai. Kitaip tariant, maži kiekvieno mūsų veiksmai gali daug ką pakeisti.
  O Daliau, kodėl daugiau žalos? Kokie argumentai?

 4. Tai išeinant šviesas šiaip ar taip reikia išjungti :)

  Matai, aš noriu pasakyti, kad tos naudos, ar, kaip Dalius sako, žalos, nepamatuosi taip lengvai. Ir pagalba būtų labai jau hipotetinė.

  Geriau jau mokykloje, ir tėvai savo vaikus, auklėtų kaip elgtis su aplinka. Bet, kaip sakoma, obuolys nuo obels netoli rieda. Pirmiausia reiktų perprogramuoti vyresnius.

 5. Na, kad „reikia“, tai turbūt daugelis tai žino, bet aš tarkim ir pats ne visada tai darau, reikia pripažinti. Be to, čia nekalbama vien ti apie šviesų išjungimą išeinant iš patalpos: taupyti elektrą galima, pvz., ir pakeičiant paprastas lemputes fluorescencinėm: namų ūkio sektoriaus apšvietimas atsakingas maždaug už 5% šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų, o fluorescencines lemputės panaudoja 75% mažiau energijos negu ekvivalentiška paprasta lemputė. Įstaigos naktį galėtų pritamsinti nenaudojamų patalpų apšvietimą. Ir t.t. ir pan. (Kiek plačiau parašyta čia: http://www.earthhour.org/earth-hour-every-day – kelios paprastos, daug nereikalaujančios idėjos.)
  Nesuprantu pasakymo „tos naudos nepamatuosi taip lengvai… pagalba būtų labai jau hipotetinė“. Tam ir yra mokslininkų daromi apskaičiavimai, bei ataskaitos, kurios nurodo, kiek emisijų sukelia tam tikri mūsų veiksmai – šios informacijos pagrindu ir yra sudaromi ekologinio pėdsako skaičiuotuvai (informacija: http://www.futurenergia.org/ww/lt/pub/futurenergia/chats/carbon_imprint.htm
  skaičiuoklės pavyzdys: http://footprint.wwf.org.uk/ ). Tarkim, jei Sidnėjaus miestas valandai išjungia šviesas, jam elektrą teikianti jėgainė atitinkamai mažiau pagamina energijos, ko pasekoja antropogeninių emisijų susidaro mažiau.

 6. Puiku, kad žmonės pradeda mąstyti, o panašios akcijos jau vien tuo pozityvios, kad atkreipia dėmesį į problemą, kurios egzistavimu jau retas abejoja. Bet, žemės sukimosi nesustabdysi, manau, kad žmonija turi ieškoti kelių kaip neužgesinant progreso ištaisyti padėtį. Sugrįžti visiems į olas – ne išeitis. Beje, jei per tą tamsos valandą suvalgome, kad ir prie žvakių šviesos, 200 g jautienos kepsnį – žalos aplinkai padarom daug daugiau nei deganti lemputė. Jei reikia, galiu paaiškinti kodėl.

 7. […] ir atrakcijų mėgėjas, tai nusprendžiau, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie ir palaikytų šią akciją. Tingintiems paspausti ant nuorodos trumpas […]

 8. Tikrai reikalinga akcija. Dar koks MTV reklamuotų, tai būtų tikrai galiima atkreipti pasaulio dėmesį. (o gal ir reklamuoja jau, mtv retai pažiūriu:)

 9. Aš už, nes tai įkvepia kitiems darbams, priverčia susimąstyti, atkreipti dėmesį.

 10. as tai isjungsiu ir eisiu miegoti :) bent karta ishsimiegosiu :)

 11. […] Tokiu būdu organizacijos World Wide Fund for Nature (WWF) projekto „Žemės valanda“ iniciatyva žmonės išreiškia savo susirūpinimą dėl šiuo metu taip aktualių aplinkosauginių problemų, bei šia įspūdinga žinute reikalauja imtis veiksmų dėl globalinio atšilimo (ref.). […]

 12. Vilniaus Miestas žengs priešaky ir Merija nutrauks elektros tiekimą visame mieste valandai.

  Viva Vilnius.

 13. […] Kovo 27 – 31 dienomis įvairiose pasaulio valstybėse vyks Žemės valandos minėjimas, juo siekiama atkreipti dėmesį į aplinkosaugos problemas ir energijos efektyvumą. Visiems siūloma valandai namuose išjungti šviesą (ref.).Tokiu būdu organizacijos World Wide Fund for Nature (WWF) projekto „Žemės valanda” iniciatyva žmonės išreiškia savo susirūpinimą dėl šiuo metu taip aktualių aplinkosauginių problemų, bei šia įspūdinga žinute reikalauja imtis veiksmų dėl globalinio atšilimo (ref.). […]

 14. –Jei šis Sidnėjaus centrinio verslo rajono veiklų, sukeliančių šiltnamio efektą, sumažėjimas, pasiektas per vieną Žemės valandą, būtų išlaikytas 12 mėnesių, tai būtų ekvivalentiška išėmimui 48 tūkst. automobilių nuo kelio vieneriems metams.

  Jau vien ka sitas pasakymas reiskia – jei nebutu sidnejuje verslo rajono (varomosios ekonomines galios) per metus butu sutaupoma 48 tukst. automobiliu duju emisiju :D juokinga..

  kai tuo tarpu kinijoj tokiu centru tukstancius kartu daugiau, dar turint omeny sunkiaja pramone…

  krc, have phun anyways :)

 15. DIDELIS VALIO:
  Visiems prisidėjusiems, bei tiems, kurie paplatino šią tinklaraščio žinutę, nes jinai viena ar kita forma pasirodė svetainėse zebra.lt, turistas.lt
  skautai.lt, EKO(b)logas, ir kitur. Laikraštis Žalioji Lietuva irgi perspausdino šį straipsnį.

  DIDELIS FUI:
  Lietuvos Žaliųjų pirmininkui R.Braziuliui, kuris pasakė, kad ši Žemės valanda tėra vaikų žaidimas ir kad LŽ neskelbia jos, nes turi „svarbesnių darbų“, o taip pat teigė, kad lietuviams vis tiek dar toli iki tokių akcijų – jiems tai vis tiek nerūpės. Na taip, nenuostabu, kad Lietuvoje Žalieji turi ganėtinai blogą vardą, ir visiškai suprantama, kodėl net nepriklausomi Lietuvos eko-aktyvistai nelabai bendrauja su LŽ. Ponas Braziulis turbūt pervertino savo organizacijos svarbą ir pamiršo, kad net rimčiausi Žaliųjų darbai niekada nebus tokie efektingi, nei visos visuomenės pastangos, nukreiptos viena linkme. Ir kalbėti apie „vaikų žaidimus“ apskritai yra kiek arogantiška ir trumparegiška – kartais patys paprasčiausi globaliniai veiksmai gali atnešti daugiau naudos, negu metus trunkantys ir daug organizacinių finansų reikalaujantys Žaliųjų projektai. Tuo labiau, kaip gali LŽ dirbti savo darbą, nesitikėdami Lietuvos visuomenės įsitraukimo į ekologinių problemų sprendimus? Toks jų pesimiškumas tikrai nieko gero neneša, o nemokėjimas įtraukti visuomenę į savo veiksmus yra jų pačių, o ne kažkieno kito, problema.

 16. […] kad jie neva turi „svarbesnių darbų” (žr. dėl to „Gyventi sąmoningai” autorių komentarą). Eilinis pavyzdys, kad pasaulį keičia ne tiek didelės organizacijos ar mūsų valdžia, kiek […]

 17. […] žmonių yra pasirengę mažinti savo ekologinius pėdsakus – tai buvo akivaizdu iš kovo 29 dienos Žemės valandos, kai milijonai žmonių simboliškai išjungė savo šviesas vienai valandai, ir, kas svarbiausia, […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: