Tibetas ir žmogaus teisės Lietuvoje

[žr. žemiau laišką, kurį galite nusiųsti LR Vidaus reikalų ministrui – tai paprasta ir tam nereikia skirti daug laiko!]

Kol Tibete vyksta neramumai, Lietuvoje eilinį kartą pažeidžiamos žmogaus teisės. Visiškai taikų piketą už Tibeto laisvę prie Kinijos ambasados organizavę Lietuvos meninkai stos prieš teismą – jie kaltinami pažeidę viešąją tvarką (1, 2).
Laisvė Tibetui!
ccfoto: art_es_anna

Kaip buvo pažeista ta tvarka? Pikete kovo 19 d. dalyvavo 45 žmonės – o šiuo metu Lietuvoje galiojantys įstatymai leidžia organizuoti susibūrimus be leidimo tik tada, kai juose yra ne daugiau 9 žmonių. Prašymas leisti rengti piketus buvo įteiktas savivaldybei kovo 17 dieną anksti ryte, tačiau leidimą piketams kovo 19-21 dienomis aktyvistai gavo tik kovo 20-ąją dieną.

Už šį „pažeidimą“ gresia bauda nuo 500 iki 2 tūkst. litų. Tai yra aiškus spjūvis į demokratiją – maža to, kad pats įstatymas dėl viešųjų susibūrimų neatitinka demokratiškų principų (žmonės gali viešai išreikšti savo nuomonę tik gavus savivaldybių leidimus – tai yra demokratija?), piliečiai yra engiami ir spaudžiami formalumų ir dėl mažiausio neatitikimo šiuo metu galiojantiems įstatymams yra priversti mokėti nelogiškas baudas. Dėl tokių netobulų, demokratiškus principus pažeidžiančių įstatymų bei dėl policijos netikslingai įvertintos situacijos jau ir anksčiau buvo nukentėję visiškai taikūs piliečiai, norintys išsakyti savo nuomonę tam tikru klausimu (užtenka prisiminti Jurgos Ivanauskaitės, irgi kovojusios už Tibeto laisvę, arba persirengusios meškiuko kostiumu gyvūnų teisių aktyvistės suėmimus). Policijai turėtų būti gėda dėl savo jėgos demonstravimo prieš pavienius taikius aktyvistus, ir tuo pačiu metu dėl visiško abejingumo, kai per miesto centrą žygiuoja šimtas agresyviai nusiteikusių skustagalvių, reikalaujančių susidoroti su tautinėmis mažumomis.

„Skaudu, kad tenka jaustis chuliganu, nors mūsų intencija buvo laikytis tvarkos: iš anksto pranešėme savivaldybei apie mūsų intencijas: kas vyks, kada, kiek laiko; tai tikrai žeidžia…. Šiuo atveju žiūrima ne į turinį, ne į idėją, o į formalumus. Esu artistas, aktorius, su keliais bičiuliais išreiškiau savo nuomonę; tai buvo spontaniška moralinė akcija… Esu vaiko priežiūros atostogose. Neįsivaizduoju net kaip reiktų iš vaiko pinigų susimokėt baudą,“ – sako Kristupas Kavaliauskas, vienas Tibeto laisvės rėmimo judėjimo iniciatyvinės grupės Lietuvoje aktyvistų.

Už laisvę

Parodykime solidarumą su piliečiais? Jūs galite nusiųsti žemiau esantį laišką vidaus reikalų ministrui, o taip pat ateiti taikiai ir kultūringai palaikyti K.Kavaliauską ir jo bendražygius (taikiai ir kultūringai pirmiausia todėl, kad piketuoti ir triūkšmauti prie teismo negalima) numatytą teismui dieną, balandžio 22 d., Laisvės pr. 79a, Vilniuje (už „Senukų“ parduotuvės, nugarinėje dalyje, Ukmergės pr.).

***

Laiškas, kurį galite nusiųsti Vidaus reikalų ministrui Regimantui Čiupailai

(regimantas.ciupaila@vrm.lt)

Gerb. vidaus reikalų ministre,

prašau jūsų įsitraukti į Kristupo Kavaliausko ir jo bendražygio Roberto Mažeikos, organizavusių visiškai taikų protestą už Tibėto laisvę prie Kinijos ambasados, bylą dėl viešosios tvarkos pažeidimo (teismas numatytas 22d., Laisves pr. 79a, Vilniaus m. 2-ame apylinkės teisme; protokolo nr. 544914). Jie kaltinami pažeidę viešąją tvarką, kadangi akcijoje kovo 19 d. dalyvavo 45 žmonės, o šiuo metu Lietuvoje galiojantys įstatymai leidžia organizuoti susibūrimus be leidimo tik tada, kai juose yra ne daugiau 9 žmonių. Prašymas leisti rengti piketus buvo įteiktas savivaldybei kovo 17 dieną anksti ryte, tačiau leidimą piketams kovo 19-21 dienomis aktyvistai gavo tik kovo 20-ąją dieną.

Už šį „pažeidimą“ gresia bauda nuo 500 iki 2 tūkst. litų. Manau, kad tai yra spjūvis į demokratiją – maža to, kad pats įstatymas dėl viešųjų susibūrimų neatitinka demokratiškų principų (žmonės gali viešai išreikšti savo nuomonę tik gavus savivaldybių leidimus – tai yra demokratija?), piliečiai yra engiami ir spaudžiami formalumų ir dėl mažiausio neatitikimo šiuo metu galiojantiems įstatymams yra priversti mokėti nelogiškas baudas. Dėl tokių netobulų, demokratiškus principus pažeidžiančių įstatymų bei dėl policijos netikslingai įvertintos situacijos jau ir anksčiau buvo nukentėję visiškai taikūs piliečiai, norintys išsakyti savo nuomonę tam tikru klausimu (užtenka prisiminti Jurgos Ivanauskaitės, irgi kovojusios už Tibeto laisvę, arba persirengusios meškiuko kostiumu gyvūnų teisių aktyvistės suėmimus). Policijai turėtų būti gėda dėl savo jėgos demonstravimo prieš pavienius taikius aktyvistus, ir tuo pačiu metu dėl visiško abejingumo, kai per miesto centrą žygiuoja šimtas agresyviai nusiteikusių skustagalvių, reikalaujančių susidoroti su tautinėmis mažumomis.

Pats Kavaliauskas sako, kad „skaudu, kad tenka jaustis chuliganu, nors mūsų intencija buvo laikytis tvarkos: iš anksto pranešėme savivaldybei apie mūsų intencijas: kas vyks, kada, kiek laiko; tai tikrai žeidžia…. Šiuo atveju žiūrima ne į turinį, ne į idėją, o į formalumus. Esu artistas, aktorius, su keliais bičiuliais išreiškiau savo nuomonę; tai buvo spontaniška moralinė akcija… Esu vaiko priežiūros atostogose. Neįsivaizduoju net kaip reiktų iš vaiko pinigų susimokėt baudą.“

Tikiuosi, kad teisingumas bus įvykdytas ir į visą šitą reikalą nebus pažvelgta taip formaliai policijai traktuojant įstatymus pažodžiui.

Jūsų vardas/pavardė

***

cciliustracija (2): Mataparda

Atsakymų: 7

  1. […] Gyventi sÄmoningai put an intriguing blog post on Tibetas ir žmogaus teisÄs LietuvojeHere’s a quick excerpt […]

  2. Nusiunčiau, tik truputį patobulinau tekstą. Anas per daug rimtas:
    Klausyk žmogau, davai nesusireikšmink su formalių įstatymų vykdymu ir pagalvok, ar tikrai Kristupo Kavaliausko ir jo bendražygio Roberto Mažeikos, organizavusių visiškai taikų protestą už Tibėto laisvę prie Kinijos ambasados veikla verta teismo, bylos, baudos ir kitų represijų. Po mano butu, ketvirtam aukšte chebrytė jau metai su viršum kaip prekiauja narkotikais ir nors į policiją buvo n kartų kreiptasi- reakcija absoliutus nulis. Pagalvok ir suprasi, kodėl policija yra ir ilgai dar bus visuomenės priešas, bent jau mūsų laiptinėje. Ir paskaityk nors kartą kokią knygą… daugiau sveiko proto atsiras.

  3. Tokie sprendimai dar karta parodo mūsų valdžios amorališkumą, bei biurokratizmą. “Tikroji politika negali žengti nė vieno žingsnio neparodžiusi pagarbos moralei“ – Immanuelis Kantas

  4. Ačiū tiems, kurie prisidėjo. Šiandien įvyko teismas, ir nors akcijų už Tibeto nepriklausomybę organizatoriai gavo įspėjimus, piniginėm baudom jų nenubaudė. Tačiau patys įstatymai prašyti prašosi koregavimo atsižvelgiant į konstitucines žmogaus teises dėl viešojo savo nuomonės išsakymo.

  5. […] Jau anksčiau rašėme, kad pavasario akcijų už Tibeto laisvę Vilniuje organizatoriai turėjo šiokių tokių nesklandumų su teisėsauga dėl netyčinio nepaisymo ne visai demokratiškam LR susirinkimo įstatymui. Paradoksas – visuomenės aktyviausi žmogaus teisių aktyvistai dėl savo visai geranoriškų ir logiškų veiksmų patys turi kentėti ir rizikuoti baudomis arba laisvės atėmimu – tuo metu kai kitiems žmonėms, kuriems nerūpi niekas, išskyrus kaip daugiau prisivalgyti ir kuo daugiau užsidirbti, kurie vietoj įsitraukimo į įvairius aktyvizmus praleidžia savo laisvalaikį nekaltai žiūrėdami televizorių, negresia nieko – nes jie paprasčiausiai nieko nedaro. Šiuo atvėju valstybė visiškai neskatina pilietinio sąmoningumo – kuo daugiau tau rūpi kitų problemos, tuo daugiau nemalonės sulauksi iš valstybės. […]

  6. […] Jau anksčiau rašėme, kad pavasario akcijų už Tibeto laisvę Vilniuje organizatoriai turėjo šiokių tokių nesklandumų su teisėsauga dėl netyčinio nepaisymo ne visai demokratiškam LR susirinkimo įstatymui. Paradoksas – visuomenės aktyviausi žmogaus teisių aktyvistai dėl savo visai geranoriškų ir logiškų veiksmų patys turi kentėti ir rizikuoti baudomis arba laisvės atėmimu – tuo metu kai kitiems žmonėms, kuriems nerūpi niekas, išskyrus kaip daugiau prisivalgyti ir kuo daugiau užsidirbti, kurie vietoj įsitraukimo į įvairius aktyvizmus praleidžia savo laisvalaikį nekaltai žiūrėdami televizorių, negresia nieko – nes jie paprasčiausiai nieko nedaro. Šiuo atvėju valstybė visiškai neskatina pilietinio sąmoningumo – kuo daugiau tau rūpi kitų problemos, tuo daugiau nemalonės sulauksi iš valstybės. […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: