Žemės diena Tokijuje

earth day 1Šį savaitgalį Tokijuje praūžė Žemės Diena 2008 (Earth Day Tokyo). Tai jau septintus metus vykstantis vienas iš didžiausių ekologijai skirtų renginių Japonijoje. Kasmet jis pritraukia virš 100 000 žmonių, o šiemet tikimąsi, jog šis skaičius išaugs iki 120 000.

Tokijo Žemės Dienas geriausia įsivaizduoti kaip po atvirtu dangumi vykstančią mugę. Jos centras – didelio Yoyogi parko pakraštys. Ten esančioje aikštėje buvo įrengtos trys scenos, o aplink jas – ekologiškai nusiteikusių organizacijų palapinės. Iš viso dalyvavo beveik 100 įvairių kompanijų, gamintojų, nevyriausybinių organizacijų, kavinių, restoranų, leidyklų, ekologiškų ūkių ar tiesiog aktyvių žmonių grupelių. Jų įvairovė buvo tikrai didelė: galėjai pamatyti dviratininkų klubą su šūkiu „neskubėk – sėsk ant dviračio ir būk ekologiškesnis“, kompanijas prekiaujančias rankų darbo mediniais suvenyrais ar žaislais, propaguojančias „žalius“ rūbus (pagamintus iš ekologiškos medvilnės, lino ar kanapės pluošto) ar importuojančias „fair-trade“ gaminius. Iš NVO dalyvavo tiek didieji Greenpeace ar World Wide Fund, tiek vietinės aplinkosaugos ar gyvūnų teisių grupelės. Be viso to – daugybė palapinių-kavinių, besistengiančių pamaitinti mases atvykusių žmonių ir parduodančių iš ekologiškų bei kuo labiau vietinių ingredientų pagamintą maistą, dauguma kurio buvo dar ir veganiškas.

Dėmesį atkreipė kelios paprastos, bet originalios idėjos: rūbų mainai, kuriuose galima kažką išmainyti arba nebrangiai nusipirkti patinkantį drabužį. Panaši, tiek kiek kitokia mintis – knygų mainai. Arba vienos ekologiškų sėklų parduotuvėlės palapinė, kurioje kiekvienas galėjo išmokti, kaip tinkamai sėti ar sodinti augalus (prieskoninius ar daržoves) bei juos auginti tiesiog savo namuose – kieme ar ant palangės.

Žemės Dienų organizatoriai stengėsi ir patį renginį padaryti kuo ekologiškesnį.

Pirmiausia, visą elektros energija buvo gaunama iš alternatyvių šaltinių: biokuro, saulės ir vandenilio. Didžioji ir daugiausiai energijos reikalaujanti scena visą elektrą gavo iš biokuru varomo generatoriaus. Specialiai tam buvo rengiama akcija ir iš restoranų renkamas jau netinkamas kepimo aliejus, kuris vėliau panaudotas kaip kuras. Mažesnė ir labiau akustinė scena gavo „vandenilio“ vardą, nes jai gyvybę teikė vandenilinis generatorius. Galiausiai mažiausio ir diskusijoms skirto kampelio garso aparatūrą maitino autobusiukas, kurio visas stogas buvo nuklotas saulės kolektoriais. Nors dienos pasitaikė apniukusios, elektros, berods, užteko.

Antra, buvo rūpinamasi, kad po renginio neliktų kalnų šiukšlių. Kadangi pagrindinis jų šaltinis yra kavinės, dalinančios maistą ar gėrimus vienkartinėse lėkštėse ir puodeliuose, to išvengta įsteigiant keletą daugkartinių indų ir įrankių palapinių. Sistema paprasta: nori maisto – pirmiausia eini pasiimti lėkštės ir šakutės (arba pagaliukų), o tik tada stoji į eilę prie kavinukės. Pavalgęs lėkštę grąžini iš kur paėmęs, kur ją čia pat išplauna ir vėl perduoda naudojimui. Paprasta ir veiksminga.

Trečia, buvo stengiamasi ne tik nešiukšlinti, bet ir sutvarkyti viską aplinkui. Kiekvienas norintis galėjo gauti po maišą ir keliauti į netoliese esantį parką rinkti šiukšlių. Prie akcijos prisijungė ne tik pavieniai entuziastai, bet ir draugų grupelės, bendradarbių komandos ar šeimos. Aktyviausi galėjo gauti renginio marškinėlius, ženkliukų ar kitos atributikos.

Ketvirta, organizatoriai išleido atskirą lankstinuką apie renginio metu parduodamą maistą. Jame buvo surašyta kiekvienos kavinės meniu, o prie kiekvieno patiekalo dar ir tai, kiek kilometrų nukeliavo jo sudėtinės dalys ir kiek į aplinką buvo išmesta CO2 dujų. Taip išalkusieji buvo skatinami rinktis ekologiškesnį maistą. Tuo pačiu buvo keletas vietinių ekologinių ūkių, prekiaujančių savo produkcija.

Ir penkta, dalis palapinių konstrukcijų buvo pagamintos iš bambuko, kuris aptinkamas beveik visoje Japonijoje. Kaip žinia, tai tvirta, lengva, greitai auganti ir daugybę panaudojimo galimybių turinti atsinaujinanti medžiaga.

Visos šios iniciatyvos padarė renginį ne tik kalbantį apie rūpinimąsi aplinka, bet ir aktyviai tai darantį.

Po šio savaitgalio mažesni aplinkosauginiai renginiai persikels ir į kitas vietas bei turėtų tęstis dar visą mėnesį.

Pabaigai, keletas nuotraukų (paspaudę, galite pamatyti jas ir didesnes):

earth day 2

Žemės diena - tai ir šventė

earth day 3

Kviečiamasis mūges stendas - ir anglų kalba

earth day 4

Rūbų "keitykla"

earth day 5

Lankstinukų stalelis. Kiekviena dalvaujanti organizacija gali ant jo padėti krūvelę brošiūrų su savo palapinės numeriu. Taip lengviau surasti norimą informaciją.

earth day 6

Gabalėlis aikštės iš viršaus

earth day 7

Mažoji scena su saulės kolektorių autobusėliu

earth day 8

Vandenilio scena

earth day 9

Bambukinės palapinės

earth day 10

Parko tvarkytojai

earth day 11

Viena iš kavinukių

earth day 12

Veganiškų pyragų skelbimas

earth day 13

Mažoji aktyvistė

Vienas atsakymas

  1. […] tąsu, limpa ir iš dumblių (retkarčiais gali judėti), tai bus japoniška ir valgoma. Žaluma japoniškai. Prie to paties. Kaip superindustrinė valstybė mokosi saugoti gamtą. Gegužės 4 bus matyti. […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: