Velotaksi ir aktyvizmas prieš 4×4

Vienas iš galimų sprendimų mažinant triukšmą, kamščius ir CO2 taršą mieste galėtų būti velomobilių ir velotaksi populiarinimas. Štai Stokholmas neseniai tapo dar vienu miestu, kur šiltesniu metų laiku vietoje įprastos kelionės automobiliu iš taško A į tašką B galima nuvažiuoti štai tokiu taksi:


ccfoto: green-blog.org

Tokių taksi jau yra Toronte, Dubline, Berlyne, Niujorke, Barselonoje, Berline, Tokijuje, Seule, Helsinkyje, Romoje, Atėnuose, Kopenhagoje, Londone, Vienoje, Milane, Taline, ir, kaip bebūtų keista, įdėja yra bandoma ir Vilniuje (žr. nuotrauką žemiau) – tiesa, kainos Lietuvoje yra beveik skandinaviškos: už 15 pasivažinėjimo minučių reikia pakloti 10 LTL, tuo tarpu Stokholme (kur vidutinis uždarbis siekia 9,800 LTL) kaina tėra 40 švediškų kronų (mažiau nei 15 LTL).


ccfoto: Lee Fenner

Nors velotaksi yra varomi žmogaus jėga (pedalais), pastaruoju metu juose dažnai įtaisomi ir elektriniai įrengimai, sumažinantys kojų apkrovą, – elektros pagalba sustiprinamas ratų sukimasis. Ši sistema panaudojama važiuojant į įkalnę. Maksimalus velotaksi greitis paprastai yra 25 kilometrai per valandą, nors vidutinis – perpus mažesnis. Kitaip nei automobiliai, velotaksi neteršia atmosferos, neskleidžia didelio triukšmo, yra mažesnė tikimybė sukelti pavojingą avarinę situaciją.

Lietuvoje velomobilius 1975-1990 m. aktyviai propagavo doc. dr. Vytautas Dovydėnas; pasak jo, jie turėję ne tik pradėti naują dviračių erą, bet ir iš miestų dalinai išstumti automobilius.

Ką gi, dabar mums tiktai reiktų kokių nors pedalais varomų krovininių ekomobilių ir gal tuomet ne viskas butų prarasta kovoje už švarią ir tinkamų oro sąlygų homo sapiens sapiens rūšiai gyventi planetą.

Švaresnis ir jaukesnis miestas, beje, reiškia ne tik dviračių kultūros populiarinimą, bet ir mūsų pasirinkimus perkant automobilį: sąmoningam žmogui tikrai nesuprantamas visureigių mieste buvimas, kuris pagimdo pačias įvairiausias aktyvizmo formas – nuo skandinavų miesto indėnų, nuleidinėjančių džipams padangas, iki britų, kurie 4×4 savininkams palikinėja štai tokius linksmus įspėjimo kvitus: jų tikslas yra paprasčiausiai informuoti šių monstrų vairuotojus apie ekologinę žalą, kurią sukelia prastiems keliams skirti automobiliai. Žinoma, tokiam švietimui jie naudoja ir internetą, o aktyvistus galima išvysti kad ir šiame video: green.tv/alliance_ticketing.

Gal ir Lietuvoje greit bus tokių akcijų?

Atsakymų: 3

  1. […] Blogeantdurniaus atsirado žinutė apie parfumeriją, tik ar ji tikrai tokia gera? Tuo tarpu Sigurdas gan rimtai siūlo visiems patausoti aplinką ir važinėti velomobiliais. […]

  2. ne pasaulį reikia keisti, o pačiam žmogui keistis.

    pateikiu ištrauką iš pokalbio su prof. Michaeliu Laitmanu:

    http://www.kabbalah.info/nightkab/uroki/faq/2007-07-12_07_zagryaznenie-okrujayuschey-sredi-chto-delat.htm

  3. Pagaliau ir Delfis užsiminė apie visureigių mieste problematiką – įdėta video medžiaga:
    http://www.delfi.lt/news/economy/automoto/article.php?id=18605097

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: