Akcija „Prieš cirkus su gyvūnais“

Rugpjūčio 21 d., ketvirtadienį, 12 val. prie „Siemens“ arenos gyvūnų teisių bei gerovės šalininkai primins, kad cirkai su gyvūnais yra neetiška ir žiauri pramoga. Akcijos dalyviai ragins pabandyti įsivaizduoti save gyvūnų kailyje.

Lietuvoje gyvūnų naudojimas pramogoms toleruojamas: čia nuolat apsilanko cirkai su dresiruotais „linksmintojais“, čia nieko nestebina maži zoologijos sodai įvairiose šalies vietose, čia viešai didžiuojamasi trofėjais, kurių derėtų gėdytis.

Rugpjūtį trijuose Lietuvos miestuose viešės „Cirkas ant vandens“. Plačiai reklamuotą reginį kuria didelė komanda žmonių, deja, be jų pasirodyme „dalyvauja“ ir du jūros liūtai, du krokodilai, keletas pitonų, balandžių, šunų. Daugelyje šalių cirkas su gyvūnais jau vertinamas kaip primityvi pramoga. Daugėja miestų, jų nepriimančių arba keliančių jiems griežtas sąlygas, pavyzdžiui, draudžia demonstruoti laukinius, plėšrius, nykstančių rūšių, vandens ir kitus gyvūnus.

Kodėl cirkai su gyvūnais sulaukia tiek kritikos? Čia „dirbantys“ gyvūnai yra visiškai atplėšti nuo natūralių gyvenimo sąlygų. Net jeigu gyvūnas yra gimęs nelaisvėje, jis vis vien turi įgimtus poreikius (nevaržomai judėti natūralioje aplinkoje, bendrauti su savo rūšies atstovais, ieškotis maisto, medžioti, daugintis ir auginti jauniklius), nuo kurių patenkinimo priklauso gyvūno fizinė ir psichinė būklė.

Cirko gyvūnai visą gyvenimą keliauja iš vienos vietos į kitą, dalyvauja triukšminguose pasirodymuose, kenčia beprasmišką dresiravimą, gyvena ankštuose narvuose. Nepasitenkinimą tokia būtimi jie išreiškia vos tik pasitaikius progai: cirko istorijoje gausu gyvūnų maištų atvejų, kurie baigėsi tragiškai.

Gyvūnai ne visada paklūsta dresuotojams, todėl jie gali būti kontroliuojami prievarta (maisto davinių mažinimu, izoliacija, fizinėmis bausmėmis, judėjimo laisvės varžymu ir t.t.). Tai, kas vyksta ne pasirodymų metu yra žinoma tik darbuotojams, tačiau Europoje atskleistas ne vienas žiauraus elgesio su gyvūnais cirkuose atvejis.

Cirkų šalininkai teigia, kad gyvūnų pasirodymai šviečia ir artina žmones prie kitų gyvų būtybių. Deja, stebėdami laukinius gyvūnus, atliekančius jiems nenatūralius triukus dirbtinėje aplinkoje, nieko nesužinome ir neišmokstame. Meškos važiuojančios dviračiais, drambliai su sijonais, krokodilai surištais nasrais tėra pasityčiojimo objektai. Egzistuojant cirkams su gyvūnais toks ydingas požiūris perduodamas iš kartos į kartą. Taip pat dažnai teigiama, kad gyvūnai neatlikinėtų triukų, jei nebūtų mylimi ir gerai prižiūrimi. Plėšrūnų dresuotojai nė neslepia savo randų (iš kur jie?), pasitaikantys gyvūnų maištai nėra „meilės“ žmogui išraiška. Iškankinti gyvūnai yra pavojingi ne tik su jais dirbantiems žmonėms, bet ir žiūrovams.

Pasaulyje yra daugybė cirkų, kurie siūlo nuostabias programas ir jose niekas nėra verčiamas dalyvauti prievarta. Pavyzdžiui, rugsėjo mėnesį, festivalio „Naujojo cirko savaitgalis ’08“ metu, pas mus viešės net trys šiuolaikiški cirkai. Tikimės, kad Lietuvos žmonės rems būtent tokius kūrėjus ir meistrus, o ne gyvūnų išnaudotojus.

Tuo pačiu metu, kai Vilniuje viešės „Cirkas ant vandens“, garsus menininkas Camille‘is Boitelis su trupe ves nemokamus cirko meno seminarus. Galbūt tai puiki proga cirkų su gyvūnais propaguotojams atsisakyti gyvūnų kankintojų vaidmens?

Ieva Vaivaraitė

***

foto: cc gotreadgo (I), cc Cayusa (II)

Atsakymų: 5

  1. Taip, tie gyvūnai kenčia ir t.t., bet žmonės, vyksta karas, gal geriau savo protestavimo jėgas nukreipkit prieš jį.

  2. Na taip, pasaulyje apstu problemų, bet tam ir yra skirtingos organizacijos ar iniciatyvinės grupės – vieni dirba su žmogaus teisėm, kiti su gyvūnų teisėm. Tuo labiau, galima ir čia, ir ten pasireikšti: štai kad ir šiame tinklaraštyje, autoriai rašo ne tik apie akcijas už gyvūnų teises, bet ir apie Tibeto laisvės judėjimą, aplinkosaugines problemas, ir t.t.
    / Sigurdas

  3. […] vyks akcija prieš cirkus su gyvūnais. Turbūt galima būtų diskutuot, ar cirkas be gyvūnų tikrai cirkas, bet man visam laikui […]

  4. Puiki iniciatyva – žmonės visiškai nesusimąsto, kad gyvūnas visai nesilinksmina su jais. Jeigu dideliame, gerame zoologijos sode sąlygos dar minimaliai pakenčiamos (nors irgi tame daugiau minusų nei pliusų), tai čia gryniausias kankinimas. Anądien mėginau įtikinti 7 metų dukterėčią, kad jai nereikia pamatyti to šou (kokiais paprastesniais argumentais, kad “gyvūnėliams ten skauda“ ir pan.), bet ji kaip ir daugelis pasakė, kad “bet juk aš labai myyyliu gyvūnus“. Tokia ta žmogaus meilė :( geriau būtų per atstumą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: