Kaip rūšiuoti?

Lietuviškos informacijos apie tai, kaip ir ką rūšiuoti, vis dar nėra taip daug, kaip norėtusi – skirtingų spalvų konteineriai jau stovi kurį laiką Lietuvos gyvenvietėse, tačiau kai kurie iš mūsų nelabai ir žino, ką kur mesti, ir nėra apie tai aktyviai informuojami nei Aplinkos ministerijos, nei savivaldybių ar atitinkamų bendrovių, pvz., Ecoservice, turbūt didžiausios komunalinių atliekų rūšiavimo įmonės Lietuvoje – jos tinklapyje daug informacijos, bet nedaug jos skirta paprastiems žmonėms, kurie nori vieno – rūšiavimo abėcėlės: šia prasme žymiai naudingiau yra žvilgtelti į Ekoblogo kategoriją „Atliekos“ (kurios vienas įrašų labai aiškiai nusako, ką ir kaip). Dar galima pastebėti, kad nepasitikėjimą dėl mažo informatyvumo kai kuriems kelia ir kitas faktas: surūšiuotos atliekos (iš skirtingų konteinerių) paprastai vis tiek keliauja į tą pačią mašiną – atsakymų į tokius klausimus paprastai reikia ieškoti patiems, kaip tai padarė vienas blogeris, o prieš tai ir kitas. Nemažai konkrečios informacijos pateikia ir atliekos.visiems.lt.

Kitą vertus, rūšiavimas nėra absoliutus gėris – yra vis tik geresnių būdų būti ekologiškai sąmoningiems: pagal Laimo Žmuidos pateiktą piramidę, antrinis atliekų panaudojimas yra geriau už jų perdirbimą – tačiau dar geriau yra stengtis mažinti savo vartojimą; ir, galiausiai, geriausia šiukšlių tvarkymo strategija yra paprasčiausias vartojimo išvengimas. Na, išvengti vartojimo daugumai mūsų(-miestiečių) turbūt nepavyks, bet – galima stengtis.  Iš pradžių galima stengtis bent rūšiuoti – ir taip užkrėsti savo pavyzdžiu ir kitus, hm?

O pabaigai – dar kartą rūšiavimo ABC priminimas:

Į plastikui skirtą konteinerį galima mesti:
– bet kokią gėrimų pakuotę;
– plastikinius PET, HDPE, LDPE, PP butelius (nuo mineralinio vandens, vaisvandenių, vandens, alaus ir pan.) [prieš metant, suspausti ir užsukti kamštelį]
– polietileno plėvelę;
– polietileno maišelius;
– kombinuotą pakuotę;
– pakuotes nuo padažų, majonezo, jogurto, indų ploviklio, šampūno [šią pakuotę reikėtų išplauti];
– konservų dėžutes;
– skardines nuo gėrimų;
– aliuminio lėkštes ir kepimo skardas;
– metalinius dangtelius, dėžutes;
– visas kitas buityje susidarančias metalinės pakuotės atliekas.

Į plastikui skirtą konteinerį negalima mesti:
– tepalo bakelių;
– taros nuo dažų ir cheminių medžiagų;
– riebalais ar aliejumi užterštos pakuotės;
– aerozolinių flakonų.

Į stiklui skirtą konteinerį galima mesti:
– butelius;
– stiklainius;
– kitus nereikalingus stiklo indus;
– stiklo duženas.
[Stiklo tarą išplauti; popierinių etikečių pašalinti nebūtina.]

Į stiklui skirtą konteinerį negalima mesti:
– porceliano duženų;
– keramikos šukių;
– veidrodžių;
– elektros lempučių;
– dažais ir tepalais užterštos taros;
– ampulių;
– armuoto stiklo, stiklo lakštų, kristalų;
– automobilių langų stiklų.

Į popieriui skirtą konteinerį galima mesti:
– laikraščius;
– žurnalus ir kitus spaudinius [gali būti su sąvaržėlėmis, lipnia juostele];
– lankstukus, vokus, skrajutes, spaudos ir rašomąjį popierių, knygas be kietų viršelių;
– kartonines dėžutes;
– gofruoto kartono dėžutes;
– pakavimo popierių.
[Popierius turėtų būti švarus ir sausas, dėžutes reiktų išlankstyti.]


Į popieriui skirtą konteinerį negalima mesti:
– tapetų;
– pakelių nuo traškučių;
– kalkinio popieriaus;
– popierinių nosinių;
– popierinių rankšluosčių;
– servetėlių;
– riebalais sutepto popieriaus;
– popieriaus, padengto plastiku ar kita medžiaga (pakeliai nuo pieno ir sulčių, dėžutės nuo picos);
– vaškuoto, parafinuoto, tepaluoto popieriaus ir kartono;
– drėgmei ir vandeniui atsparaus impregnuoto arba kreiduoto popieriaus ir kartono;
– blizgančio popieriaus;
– kortelių su magnėtinėmis juostelėmis.

O štai atsikratyti senais ir nebeveikiančiais elektroniniais prietaisais nemokamai padės EMP, tuo tarpu batareikas meskite į konteineriukus šiuose vietose.

Smagaus rūšiavimo!

***

foto: cctwatson (1), ccStreetFly JZ (2), cckino-eye (3), Locator (4)

Atsakymų: 29

 1. Super sumanymas parašyti tokį straipsnį. AČIŪ! Manau, ne vienas skaitytojas dar padėkos, nes tokios informacijos verkiant reikėjo.
  Iki šiol rūšiavau pagal intuiciją ir deja, bent pusę atliekų mečiau į buitines atliekas, nors jos tiko mesti į spec. konteinerius. Gėda. Bet geriau sužinoti vėliau negu niekad:)

 2. Dėkui, nors atrodė, kad aš pažengusi rūšiuotoja, bet pasirodo daug ko nežinojau :-). Beje, paraleliai (yra toks žodis?:)) nusistačiau sau ir long-term tikslą – considerably sumažinti savo vartojimą, siūlau ir jumis. Labai paprasta, išties – prieš atidarant piniginę tereikia sąžiningai savęs paklausti, ar aš be šito daikto galiu gyventi ir išgyventi, arba, prieš perkant t-shirtus už 10 eurų pabandyti įsivaizduoti 12-metį kažkur Azijoje 16 valandų per parą siuvantį jiems etiketes – šiandien štai pavyko nenusipirkti gal 130 beverčių blizgučių :). Beje, maistui negalioja:)) Na ir, žinoma, RE-USE. Linkėjimai iš neįtikėtinai saulėtų Nyderlandų :/

 3. Mat kaip… o aš jau galvojau, kad daugeliui ši informacija kartosis.
  Dėl vartojimo mažinimo – šiaip, net ir maistą galima vartoti mažiau, t.y. ne valgyti mažiau pačiam, aišku, bet bandyti gauti nemokamai maistą, kurio nori atsikratyti parduotuvės. :) Skandinavijos šalyse, pastebėjau, tai visai veikia. Dėl Lietuvos kol kas nieko nežinau, laukiu spec.korespondento pranešimo, :) tada gal apie tai parašysiu irgi.
  [Paraleliai – yra toksai, bet paraleliai yra ir lietuviškesnių variantų. ;) ] / Sigurdas

 4. Ar tikrai metalas metamas į plastikui skirtus konteinerius? Aš bent keliose vietose mačiau, kad metalą reikia mesti į stiklui skirtus konteinerius.

 5. Na, dėl metalo tai griežtų nurodymų nėra – galima suprasti, kad jį galima mesti ir su stiklu, ir su plastmase (kol kas). Pačios perdirbimo įmonės teikia prieštaringą informaciją: štai Ecoservice instrukcijoj rašoma, kad mesti reikia prie plastiko, o paminėta Ekobloge informacija nurodo metalą mesti į stiklo konteinerį. Šiaip, kadangi tos surūšiuotos atliekos vis tiek atsiduria viename konvejeryje ir yra rūšiuojamos iš naujo, tai kol kas nėra didelio skirtumo, į kokį konteinerį mesti tą metalą, kiek aš suprantu.
  / Sigurdas

 6. Labai naudinga informacija, padės būti geresniu rūšiuotoju :)

 7. Na, man tai nebuvo nauja informacija, kartojosi, bet visgi sužinojau, kad Lietuvoje galima į popieriaus konteinerius mesti popierių su sąvaržėlėmis ir lipnia juostele – iki šiol juos nuimdavau. Ir keista, kad į plastikui skirtus konteinerius galima mesti metalą, kažkaip nemačiau, kad tai būtų parašyta prie konteinerių. O polietileno maišeliai tikrai tinka ir jie perdirbami?
  Bet šiaip ar taip, dabar rūšiuoju Švedijoj, kur rūšiavimui skirtų konteinerių daug daugiau nei Lietuvoj. Beje, LT labai trūksta drabužiams skirtų konteinerių, girdėjau, kad yra tik Kaune – gi ne viskas jau tinkama nuvežti į “Caritą“.

 8. Kur mesti metalo atliekas, geriausia klausti tų, kurie aptarnauja antrinių žaliavų konteinerius, stovinčius prie jūsų. Kiekvienas antrinių žaliavų surinkėjas, duoda truputį skirtingas info, nes naudoja skirtingas rūšiavimo/perrūšiavimo technologijas. Realiai, metalo atliekas, magneto pagalba paskui ištraukia iš bendro atliekų srauto, t.y. dar kartą perrūšiuoja prieš parduodami žaliavas (kurios mums buvo atliekos).
  Iš plastiko, kol kas Lietuvoje daugiausiai ir yra perdirbami būtent polietileno maišeliai. PET (plastikinių butelių) perdirbėjai kolkas slepiasi, t.y. jų nedaug. Daugiausia mūsų plastiko atliekų iškeliauja į Kiniją :( , iš kur parsivežam atgal (gali būti) vaikų žaisluose :(
  Sėkmės visiems, rūšiuojant.

 9. Gan išsamus straipsnelis apie atliekų perdirbimą: http://www.balsas.lt/naujiena/206867/plastiko-kelias/

 10. O kodėl į popieriaus konteinerį negalima mesti popierinių rankšluosčių? Ar negalima taip pat ir perdibto popieriaus rankšluosčių?

 11. pala, tai tetrapakus mesti prie plastmasės?

 12. „Tetra Pak“ pakuotės Vilniuje metamos į geltonos spalvos konteinerius. Vėliau jos yra atrenkamos, rūšiuojamos ir perdirbamos. Yra specialios technologijos šioms pakuotėms perdirbti (via).
  O dėl to, kodėl negalime mesti popierinių rankšluosčių, galima pasiteirauti pas vieną didžiausių popierinių atliekų perdirbimo įmonių Lietuvoje AB „Grigiškės“.

 13. Ačiū už nuorodą dėl popierinių rankšluosčių. Tikėjausi, kad galbūt jau jau teirautasi šiuo klausimu ir straipsnio autoriai turi atsakymą.

 14. Dėl metalo – Kaune naujesni konteineriai skirti ir plastmasei ir metalui (užrašyta: plastmasė, metalas), bet klausiau, tai atsakė, kad ir kitur metalą mesti į plastmasei skirtus konteinerius (Kauno švaros, kitų – nežinau). Bet logiškiau būtų jį mesti prie plastmasės, nes jį atliekas paskui išrūšiuoja rankomis, o kadangi stiklas dažnai sudūžta (žiūrėjau gamtos patrulius, tai sakė, reikia stengtis nesudaužyti, bet tai neįmanoma, nebent pririšus už virvutės :D ) tai dėl rūšiuotojų saugumo geriau mesti prie plastmasės, kad netektų jiems po stiklo šukes knistis.

 15. Labas,

  niekaip nerandame info, kur visgi reiketu deti popierinius ranksluoscius ir kitus popieriaus darinius, netinkamus (riebaluotus ir panasiai) i popieriaus konteineri? i bendra ar kaip..?

  dekui is anksto uz atsakyma,
  Nidas

 16. Na, ganėtinai aišku, kad jei negalima tam tikro popieriaus dėt į popieriaus konteinerį, tai jis netampa plastmase ar stiklu :) Taigi, jei ne mest į bendrą, galima tik kompostuot namie, jei yra sąlygos. Beje, ten, kur anglijoj būna „Compostable“ konteineriai, į juos galima mest ir kartoną. Bet, manyčiau, dar svarbiau taikyt principą „venk“ ir nenaudot tokių juokingų daiktų kaip popieriniai rankšluosčiai, jei galima nusiplaut.

 17. „Nešvaraus popieriaus negalima mesti į rūšiavimo kont. Jį reik mesti į bendrąsias atliekas. Teoriškai galima kompostuoti, bet bioskaidžių (+ maisto) atl.surinkimo sistemos iš gyv. Vilniuje kol kas neketinama diegti, savivaldybėje man pasakojo, kad labai didelių išlaidu tam reik.
  O tepaluoti popieriai – pavojinga atlieka yra – vežti į stambiagabarites aikšteles. Aliejuoti, maisto atliekom teršti – į buitines..
  Jonas “
  (via)

 18. 1. Gal kas žino, kur išmesti sugedusią klaviatūrą? Buvau tikra, kad parduotuvėj Topo centras yra tam skirta dėžė, bet atsakė, kad ne.
  2. Pastebėjau, kad prie mano namų (VLN) jau gal mėnesį nebėra rūšiavimo konteinerių, tik bendras. Gal vyksta taupymas ir neberūšiavimas? Įdomu, ar ir kitur taip?
  3. Delfyje buvo filmukas, kaip presuoja plastikines atliekas. Ten rodė, kaip atrenkami ir išvežami perdirbti tik plastiko buteliai nuo gėrimų. Man susidarė įspūdis, kad jogurtų indeliai, maišeliai ir pan. vis tiek keliauja į sąvartyną neperdirbti. Kas žino, ar tikrai?

 19. 1. Visą seną buitinę techniką ir elektroniką, paskambinus telefonu 1806 arba užpildžius šią formą, nemokamai išsiveš UAB „Elektroninių mašinų perdirbimas“.
  2. ir 3. Dėl šių klausimų geriausiai yra klausti specializuotoje grupėje „Atliekos“ http://groups.google.com/group/atliekos?hl=lt
  (Kai ką naujo susižinosi, nepamiršk pranešti ir čia, ačiū!)

 20. Kviesti, kad kažkas atvažiuotų dėl lengvutės klaviatūros gal per didelė prabanga… Va, radau, kur ją galima pačiam išmesti įvairiuose miestuose:
  http://ekologija.blogas.lt/463272/kur-galima-ismesti-elektronines-irangos-atliekas.html

  1. Va, gavau atsakymą, kur prapuolė mūsų namo rūšiavimo konteineriai (gal dar kam aktualu):

   Labai apgailestaujame del susidariusios situacijos.
   Senieji konteineriai buvo isvezti, nes Jusu rajone pasikeite atlieku vezejas.
   Vilniaus miesto savivaldybe ir UAB “Ecoservice“ iesko galimybių, kaip aprupinti rajono gyventojus antriniu zaliavu rusiavimo konteineriais, kurie yra neatlygintinai suteikti Aplinkos Ministerijos. Siuo metu kai kurie vezejai disponuoja per dideliu kiekiu konteineriu, lyginant su aptarnaujama teritorija, o kai kuriu vezeju aptarnaujamoms teritorijoms ju pritruko.
   Suprantama, kad gyventojai del to nekalti ir neturetu būti ivelti i biurokratine masina. Tik noreciau akcentuoti, kad mokestis uz atlieku vezima tikrai nepadidės – jis tik sumazes, pasikeitus vezejui. O konteineriai tikrai atsiras, nes vis dar tikime, kad su savivaldybes darbuotojais galime kazka padaryti gyventoju labui.

   Daiva Skrupskelienė
   Komercijos direktorė
   UAB “Ecoservice“

 21. O kur reikia mesti pakelius nuo sulciu, pieno, kefyro ir pan?

 22. Jei kam įdomu, geras reportažas apie šiukšlių rūšiavimą Lietuvoje: http://www.lrytas.lt/videonews/?id=12965739741296441037&sk=29

 23. Gal kas žinot, kur mesti senus kompaktinius diskus (CD)?

 24. Klausimas, o kaip rūšiuoti vaikų pampersus? kur juos mesti?

 25. […] popierius. Informacijos pilna – ja dalinasi visi (pavyzdžiui, Ecoservice, Sveikas Žmogus, gyventisamoningai.lt, etc.), bet kankina mane begalinė nuojauta, kad viskas aišku, kol nepradedi… […]

 26. Tikrai super, kad rašote apie tai. Labai svarbu rūšiuoti, negalima atidėlioti. Visi turime turėti tokį požiūrį.

 27. Mes rūšiuojame atliekas ir jau net vaikams nekyla klausimų kur ką mesti… O čia jau tikrai neblogai. Svarbiausia rūšiuoti ir žinoti rūšiavimo svarbą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: