Ekologinė skola

Kaip skelbia LRT ir kiti šaltiniai, dabar jau mes gyvename į skolą Žemei. Tai reiškia, mūsų civilizacijos vartojimo tempas jau toks didelis, kad planeta nebespėja paskui mūsų – tiek gamtinių resursų atsinaujinimo, tiek CO2 išmetimo prasme. Kiek tiesos tokiuose apskaičiavimuose, sunku pasakyti, tačiau susimąstyti tikrai verta.

Analogiškas pranešimas (via Toostis):

Šį mėnesį visi jau pradėjome gyventi į ekologinę skolą. Taip teigia mokslininkai, tiriantys žmonijos veiklos poveikį mūsų planetos ekosistemai.

Spalio mėnuo rodos niekuo neišsiskiriantis, tačiau keliose šalyse veikiančios nevyriausybinės „Global footprint network“ organizacijos atstovai tvirtina, kad dar nepasibaigus šiems metams mes jau išnaudojome visą Žemės metinį produktą.

Mokslininkų teigimu, nuo metų pradžios iki praėjusios savaitės žmonija suvartojo tiek gamtinių resursų, kiek mūsų planetoje sukuriama ir atsinaujina per vienerius metus, taip pat į atmosferą išsiskyrė tiek anglies dvideginio, kiek pasaulio miškai sugeria per metus.

Dėl vartojimo perviršio natūralių gamtos resursų, tokių kaip miškai ir žuvys, nuolat mažėja. Pernai pasaulinio planetos galimybių peržengimo diena buvo paskelbta lapkritį, šiemet mėnesiu ankščiau…..

Organizacija, skelbdama šią veršiančią imtis kardinalių priemonių žinią, stengiasi atkreipti gyventojų, įmonių, valstybių bei tarptautinių organizacijų dėmesį į būtinybę daugiau dėmesio skirti aplinkosaugai, ir kiek įmanoma sumažinti vartojimą. Situacija kas metais tampa vis klampesnė ir klampesnė. Išbujojusi vartotojiška visuomenė kuo toliau, tuo labiau netenka moralinio pagrindo teršdama aplinką radioaktyviomis medžiagomis, dujomis, sukeliančiomis šiltnamio efektą (mūsų per dideli namai, automobiliai, per didelis fabrikų, maisto gamybos produkcijos vartojimas).

„Global footprint network“ organizacijos atstovai bei „Kelionių ir pramogų“ klubas siūlo šiuos mėnesius, kuriuos jau gyvensime skoloje (!), kiek galima labiau sumažinti vartojimą, pirkimą vardan pirkimo, kiek galima daugiau vaikščioti pėsčiomis, važinėti dviračiais, o kam tai per keblu, bent pasinaudoti visuomeniniu transportu, ir į darbą vykti visiems drauge, linksmai, nei vienam sėdėti kamščiuose savo automobilyje ir per išmetamąjį vamzdį toliau varyti mūsų Žemę į neviltį….

***

foto: viešo naudojimo (?)

Atsakymų: 4

  1. Na taip, deja visi masiškai teršia ir eikvoja Žemės resursus. Tačiau tikrai trūksta visuotinio agitavimo už aplinkos saugojimą. Gal įtaką žmonėms galima daryti per visuomenines informavimo priemones, žymių žmonių pavyzdžiu, valstybės iniciatyva. Žmonės susipras per vėlai, tai gal stabdyti reiktų griežtesniais apribojimais ir netgi baudomis? Žinoma geriausia būtų pigiausiu būdu naudoti alternatyvius išteklius, tačiau kol kas alternatyvos- prabanga.

  2. Galima atlikti testą ir pažiūrėti, kokią ekologinę pėdą paliekame kiekvienas iš mūsų: http://www.myfootprint.org/ Rezultatuose pamatysite, kiek reikėtų Žemių jei visi jos gyventojai gyventų taip kaip ir jūs.

  3. MyFootPrint.org – gavau rezultatą „0.56 Žemės“ – visai neblogai. ;) Įdomu tik, kiek tikslumo tokiuose apskaičiavimuose.

  4. […] O apie Žemę, mūsų maitintoją? Neseniai Žemę atakavo mažas asteroidėlis, tačiau dėl pasaulio pabaigos galime būti beveik ramūs, nes bent jau asteroidas mūsų gal ir nesunaikins – mat tokiu atveju Žemę galbūt išsaugotų gravitaciniai traktoriai; iš 50 mln. metrų atstumo Žemė atrodo va šitaip, tačiau tokios nuotraukos tikrai nesumažins kasmet vis didėjančios mūsų skolos jai. […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: