Sąmoningi klounai


ccpixiduc

Kai kalba užeina apie klounus, vargu ar kas nors tikisi iš jų kažkokių rimtų, sąmoningumu persmelktų veiksmų – tačiau tai nėra visiška tiesa. Pasaulyje yra organizacijų bei žmonių, kurie naudoja „klounavimą“ socialinėms ir politinėms problemoms spręsti.

1993 metais katalonų menininkas Tortell Poltrona pasirodė prieš 700 vaikų pabėgėlių stovykloje Kroatijoje. Šio projekto pasisekimas viršijo visus lūkesčius bei įrodė, kad humoras suteikia didelę psichologinę paramą žmonėms socialinės krizės metu. Po šios sėkmės Barselonoje atsirado taip vadinamieji „Payasos Sin Fronteras“ (Klounai Be Sienų) – ne pelno siekianti NVO, kuri iš esmės susideda iš labai ideologiškų ir jautrių žmogaus problemoms klounų, „dirbančių“ su gyvenančiais karo veiksmų zonose, stichinės nelaimės rajonuose, pabėgėlių stovyklose, ir pan. Daugiausia jie dirba su traumuotais vaikais siekiant pagerinti jų psichologinę būsena. Kaip sako klounų organizacijos atstovai, „šypsena turi potencialą atkurti kolektyvinį psichologinį balansą, skatina socialinių ir kūrybinių vertybių atsiradimą, toleranciją bei įvairovę bendruomenės viduje.“

Klounai Be Sienų paprastai yra savanoriai, atstovaujantys įvairioms menų šakoms, bei dirbantys be kokios nors politinės ar socialinės darbotvarkės. Jie nepretenduoja užimti pedagogų ar socialinių darbuotojų vietą – tačiau entuziastingas vietinės kultūrinės aplinkos pažinimas ir supratimas bei jautrumas sudėtingoms ir trauminėms situacijoms, kuriose atsidūrė jų lankomi vaikai, Klounų Be Sienų darbe yra be galo svarbūs. Klounų motyvacija palengvina vaikų baimę ir liūdesį, atnešdama šypsenas tiems, kuriems to labiausiai reikia. Gi mes visi žinome: juokas yra geriausias vaistas.

Šiuo metu dukterinės Klounų Be Sienų organizacijos yra įsteigtos keliose pasaulio šalyse (deja, Lietuvoje to dar nėra) – tarp jų yra ir eko-sąmoningų klounų, kurie nepamiršta ir apie ekologiją: štai švedų Klounai Be Sienų keliaudami papildomai dar sumoka už CO2 išmetimo kvotas, taip atstatant savo ekologinio pėdsako balansą po kelionių lėktuvais į Trečiojo pasaulio šalis.

Klounai nepamiršta ir politikos. Didžiojoje Britanijoje neseniai atsirado taip vadinamoji Slapta Maištaujanti Klounų-Sukilėlių Kariuomenė (angl. CIRCA, Clandestine Insurgent Rebel Clown Army) – tai antiautoritarinė kairiųjų aktyvistų grupė, kuri naudoja „klounavimą“ ir kitus neprievartinius (tiesioginės kovos metodo) veiksmus kaip iššūkį korporacinei globalizacijai, karui, Džordžui Bušui, ir t.t. CIRCA „kariai“ paprastai apsirengia kariniais drabužiais, papildytais ryškiais spalvotais papuošimais ir sarkastinėmis politinėmis emblemomis. Kostiumai ir sukuria komišką atmosferą, kartu palaikydami ir anonimiškumą, kuris gali būti naudingas protestų metu. „Ginkluotė“ paprastai susideda iš vandens pistoletų ir kitų žaislų. Kostiumą užbaigia tradicinis klouno makiažas (paprastai tai – baltas veidas ir raudona nosis), kuris sukuria absurdiškumo įspūdį, ironiškai pašiepiant tradicines policijos ir kariuomenės pajėgas, pagal politikų dūdelę malšinančias protestuojantį liaudį.
Vien politika šie klounai-kariai irgi neapsiriboja: aplinkosauga užima aukštą vietą daugelio jų širdyse, tad nenuostabu, kad jų workshop’us galima pamatyti tokiuose renginiuose kaip, pvz., kasmetiniame darnaus vystymosi festivalyje Ecotopia.

Lietuvoje klounai irgi jau buvo naudojami – jaunimo iniciatyvinė grupė „Gerbk Gyvūnų Teises“ naudojo atvirkštinį McDonald’s klouno Ronaldo McDonaldo variantą savo protestuose prieš žalingo planetai ir žmonių sveikatai maisto propagavimą.

Taigi, kas sakė, kad klounai – tai nerimta?

Atsakymų: 5

  1. A jo, CIRCA jėga.

  2. Žymiausias Lietuvos klounų cirkas yra Seimas

  3. Apie eko judėjimo specifiką nežinau, bet kad iš principo klounai [ne visada] yra tik tušti bajeriai – tai faktas. Jau viduramžiais vieninteliai žmonės, kurie galėjo sakyti ką galvoja (tame tarpe ir kritikuoti karalius nebijodami pvz. giljotinos) buvo rūmų juokdariai. “Prie sovietų“ pasyvaus pasipriešinimo forma buvo anegdotai apie partiją ar lyderius. Šiais laikais irgi pilna pavyzdžių kai per humorą rimti dalykai nagrinėjami (pvz SouthPark apie socialinius dalykus) ar informuojami (pvz. The Daily Show apie politiką).

  4. womanindisguise |Atsakyti

    Gal ir naiviai skambes, bet tikejaus, kad kazka Seime padarys sie tv klounai. Tikrai, nuosirdziai patikejau ju pazadais, nes tai buvo kazkokie kitokie, isskirtiniai kandidatai i Seima, negu prate visi matyti. Patikejau. O kas dabar? Ekonomine krize. Dabar jau nesureaguociau jei seimunai pradetu dainuot.

  5. o kaip susiję šie seimūnai su ekonomine krize?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: