Žaliausi Europos miestai

Stockholm is green
ccPhotodeus | Stokholmo parke

Stokholmas bei Hamburgas tapo pirmaisiais miestais, garbingai pavadintais Žaliosiomis Europos sostinėmis Europos Komisijai (EK) paskelbus nugalėtojus šioje naujoje eko-iniciatyvoje.

Stokholmas bus Žalioji Europos sostinė 2010, o Hamburgas – 2011 metais.

„Sveikinu Stokholmą ir Hamburgą už pastangas teikti pirmenybę aplinkai ir gyvenimo kokybei“, – pareiškime sakė EK Aplinkos komisaras Stavros Dimas. – „Dėl savo kovos su oro tarša, eismo ir grūsčių lygiu ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijomis priemonių, bei dėl atliekų ir nuotekų tvarkymo Stokholmas ir Hamburgas gali būti pavyzdiniais modeliais kitiems Europos miestams.“

Komisija įvertino Stokholmo tikslą tapti visiškai nepriklausomu nuo iškastinio kuro iki 2050 metų. Ji taip pat nurodė, kad 95 procentai miesto gyventojų gyvena 300 metrų žaliųjų zonų ribose – zonų, kurios didina vietos gyvenimo kokybę, kur yra sukuriamos sąlygos rekreacijai, vandens valymui, triukšmo mažinimui, stiprinama biologinė įvairovė ir ekologija.

Stokholmas taip pat buvo pagirtas už aukštą perdirbimo rodiklį, grūsčių apmokestinimo sistemą, plataus masto viešojo transporto sistemą ir sąlyginai nedideles anglies dvideginio emisijas.

Švedijos vietovės ir anksčiau buvo pasižymėjusios aplinkosaugos srityje.

Iš viso kandidatais į Žaliausią Europos sostinę buvo 35 miestai. Be Stokholmo ir Hamburgo, „žaliaisiais“ buvo taip pat pažymėti Amsterdamas, Bristolis, Kopenhaga, Fraiburgas, Miunsteris ir Oslas.

Lietuvai atstovavo du miestai: Vilnius ir Kaunas. Po detalaus EK specialistų analizavimo Vilnius gali didžiuotis bent tuo, kad iš 35 Europos miestų pavyko aplenkti Lisaboną, Lodzę ir Klužą-Napoką bei užimti 31 vietą. Kaunui, deja, nėra kuo didžiuotis – paskutinė vieta.

Jei nesunku, gal parašykime kiekvienas Vilniaus valdžiai, kad mes irgi norime gyventi švarioje aplinkoje? Kad tai mums – prioritetas? Papasakokime Vilniaus valdžiai apie pavyzdinius miestų modelius, apie šį bei ? Kad ir parašius greitą e-paštą vicemerui arba paskambinus atsakingiesiems už Vilniaus miestą telefonu (8 5)  211 2000? Kuo labiau reikalausime to, tuo daugiau šansų, kad gal-gal valdžia pradės reaguoti į tai, ir gal kitą kartą Vilnius ir Kaunas jau nebebus autsaiderių penketuke.

***

Galima parašyti ar papasakoti maždaug taip:

Sveiki,
Vilnius dalyvavo Europos Komiteto aplinkosauginėje iniciatyvoje „Žaliausia Europos sostinė“, tačiau tesugebėjo užimti tik 31 vietą iš 35 miestų. Kol kas rodikliai yra labai prasti, kaip parodė EK analizė (http://ec.europa.eu/environment/europeangreencapital/docs/apply/eval-report_2010_2011.pdf). Kaip Lietuvos pilietis, esu susirūpinęs dėl Vilniaus miesto savivaldybės politikos aplinkosaugos klausimais, pvz., kaip yra saugomi arba didinami žalieji plotai, kaip yra sprendžiamos triukšmo, pernelyg didelio automobilių eismo, atliekų tvarkymo, vandens švarumo ir kt. problemos. Taip pat pageidaučiau daugiau švietimo apie klimato kaitą ir užterštumą, apie aplinkosaugai draugišką gyvenimo būdą (apie tai galima pradėti pasakoti ir mokyklose, nes aplinkosauga tampa opia problema). Vilnius.lt, deja, daug informacijos apie tai nepateikia, iš ko galima spėti, kad aplinkosauginės problemos (o tai dažnai – ir mūsų bei mūsų vaikų sveikata) Vilniaus valdžiai kol kas nėra prioritetas.
Norėčiau paraginti jus imtis aktyvių veiksmų kuriant švarų ir žalią miestą, laisvą nuo nuodingų dujų ir užterštos aplinkos.

pagarbiai,

Vardas Pavardė

Atsakymų: 3

 1. gintalaite.blogas.lt |Atsakyti

  Kaip visada, žavios iniciatyvos. Tokių pilietiškų idėjų tikriausiai Švedijoje pasisėmei?
  Pavydėjau aš švedams, kai dėstytojas pasakė, jog prieš keletą metų Švedijoje buvo boikotas ir tik todėl jie dabar turi valymo priemones be chloro, su gulbės ženklu, kuriam standartai vis keliami.

 2. Jo, aplinkosauginė politika pas skandinavus yra aukšto lygio, o eko-aktyvizmo mastai paprastam lietuviui pasirodytų nežmoniški. Kitą vertus, švedai nori gyventi gerai, ir švaistosi energija ir vandeniu nalevo napravo: lietuvaičiai gyvena žymiai ekonomiškiau. ;)

  Šiandien iš Vilniaus savivaldybės, beje, atsakė į aukščiau pateiktą laišką, cituoju:

  Laba diena,

  kadangi Vilnius – svarbiausias, daugiausia gyventojų turintis šalies miestas, kur sutelkta daug pramonės ir energetikos įmonių, didžiuliai srautai kelių transporto. Todėl čia, kaip ir kituose didesniuose Europos šalių miestuose, aktualiausios oro užterštumo problemos. Oro kokybei vertinti bei valdyti Lietuvoje išskirtos Vilniaus ir Kauno aglomeracijos bei zona – likusi šalies teritorija. Be Vilniaus ir Kauno aglomeracijų oro kokybės tyrimai atliekami didžiausiuose zonos miestuose (Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje) bei pramonės centruose (Jonavoje, Kėdainiuose, Mažeikiuose ir Naujojoje Akmenėje), kur tikėtina, kad dėl antropogeninio poveikio oro užterštumas gali būti didžiausias. Vilniuje yra įrengtos 4 automatinės oro kokybės tyrimų stotys, kurie matuoja teršalų koncentracijas miesto ore: Senamiestyje, Žirmūnuose, Lazdynuose ir Savanorių pr..

  Taip pat Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2008-09-10 sprendimu Nr. 1-628 buvo patvirtinta „2008–2011 metų Vilniaus miesto oro taršos mažinimo veiksmų programa“, o 2007-04-04 Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu Nr. 1-1618 patvirtinta „2007-2009 metų Vilniaus miesto aplinkos stebėsenos (monitoringo) ir kokybės valdymo programa“. Šiuose programose apibrėžiami pagrindiniai oro taršos mažinimo tikslai ir uždaviniai, numatomos įgyvendinimo priemonės ir veiksmai, atsakingi vykdytojai, lėšų poreikis ir finansavimas bei apibūdinami laukiami rezultatai.

  Informaciją apie oro taršą, triukšmą, atliekų tvarkymą ir t.t. galima rasti Vilniaus miesto aplinkos apsaugos internetiniame puslapyje (http://aplinka.vilnius.lt/). Čia (skyrelyje „Oro tarša“) yra ir virtualūs Vilniaus miesto oro teršalų (kietųjų dalelių, azoto dioksido, sieros dioksido ir anglies monoksido) taršos ir triukšmo žemėlapiai, kuriuos galima pasirinkti pagal užduotas sritis ir parametrus, jie yra lengvai valdomi.

  2008 m. gruodžio 19 d. Vilniaus Kultūros, pramogų ir sporto rūmuose įvyko Aplinkosaugos forumas, kurio metu vyko seminaras, paroda ir gamtosauginių filmų demonstravimas. Taip pat forumo seminaro dalyviai turėjo puikią galimybę išklausyti profesionalius pranešimus apie miesto aplinkosaugos problemas, pakuočių atliekų tvarkymą, miesto bioįvairovę ir poveikio aplinkai vertinimą, taršos problemas, miesto miško būklę, urbanizacijos ir gamtos sąveiką istoriniu aspektu bei Vilniuje vykdomas ekologinio švietimo priemones.

  Labai džiugu, kad Lietuvos gyventojams rūpi klausimai, susiję su aplinkosauga, atliekų tvarkymu, ekologiniu švietimu ir pan.

  Pagarbiai,

  Aplinkos apsaugos skyriaus

  Vyr. spec. Vera Karnauchova tel. 211 27 36, el.p. vera.karnauchova{eta}vilnius{taškutis}lt

 3. […] Įrašo originalą galite rasti čia. […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: