Irano prezidento rinkimai virsta revoliucija

Nelygi kova2009 m. Irano prezidento rinkimai virto revoliucija – milijonai žmonių šioje šalyje šiuo metu protestuoja  prieš kaip manomą rinkimų rezultatų klastojimą, bei palaiko opozicijos kandidatą Mir-Hossein Mousavi. Milžiniški protestai vyksta Teherane ir visuose didžiausiuose Irano  miestuose – be to, taikios demonstracijos vyksta ir kitur pasaulyje.   Mahmoud’o Ahmadinejad’o tariama pergale džiaugiasi, pasirodo, tik mažuma Irano piliečių, norinčių išsaugoti seną konservatyvų režimą šioje islamo šalyje.

NUOTRAUKOJE: kandidato į prezidentus Mousavi šalininkas yra mušamas vyriausybės „saugumiečių“, kai tuo tarpu kiti pašaliniai skuba mušamajam į pagalbą (riaušės Teherane, birž.14; pamatyk ir iš arčiau!).

Įspūdingai atrodo demonstracijos Teherane – į jas susirenka tiek žmonių, kad pagrindinė eisenos kolona susidaro mažiausiai iš šimtų tūkstančių žmonių, kuriuos jokia policija negali įbauginti – tiesa, dauguma protestų yra taikūs (taip ragina elgtis opozicijos vadovai), neskaitant šūkių, raginančių atsikratyti diktatoriaus (t.y. Mahmoud’o Ahmadinejad’o). Tačiau jau patvirtinta, kad žuvo mažiausiai 20 žmonių – aktyviai pasiieškojus informacijos internete, galima pastebėti, kad krūvini konfliktai yra daugiausiai iššaukiami slaptos tarnybos veiksmais bei riaušių policijos reikalavimais atsitraukti (beje, visos demonstracijos yra nesankcionuotos, bet kam tai rūpi…).

Paminamos žmogaus teisės, atrodo, yra norma šioje šalyje. Iškart po rinkimų pabaigos ir neramumų pradžios nemažai opozicijos vadovų pateko į areštinę. Neramumus atspindėti savo reportažuose bandantys žurnalistai (kiek vietiniai, tiek užsienio) sulaukė „oficialios“ Irano vyriausybės draudimo riaušes filmuoti, fotografuoti bei apie jas rašyti. Socialiniai tinklai (Facebook, Twitter ir pan.), per kuriuos irgi perduodama nemaža dalis informacijos, yra (arba bent jau dar vakar buvo) užblokuoti. Nepaisant to, nemaža dalis informacijos apie įvykius Irane yra pasiekiama per įvairius tradicinės bei nepriklausomos žiniasklaidos šaltinius:

Ginčijami Irano rinkimai (labai daug ką pasakančios nuotraukos ir tikslūs komentarai)

Filmuota medžiaga, kurios Irano vyriausybė nenori tau rodyti (keliolika trumpų filmų, galima žiūrėti per visą ekraną)

Daugiau foto 1, 2

Neutralus požiūris į rinkimus (…apie tai, kur įžiūrima klastotė) ir riaušes.

Protestai Irane

NUOTRAKOJE: Galbūt ne visi protestuotojai yra labai taikiai nusiteikę…

Studentas prieš riaušių policiją

NUOTRAKOJE: Riaušių policininkas prieš studentą.

riot police and rioters

NUOTRAKOJE: Mažiausiai keliems (daugiau?) riaušių policininkams (centre, juoda apranga) nepavyko pabėgti nuo minios, jie buvo sumušti, tačiau kartu ir išgelbėti kitų, ne kovingai nusiteikusių protestuotojų. Policininkai buvo nuvesti į šalį, jiems buvo suteikta pirmoji pagalba. Įdomu, ar tokį žmogiškumą patyrę riaušių tramdytojai ir vėl vėliau stos atgal į savo gretas bei persekios opozicijos šalininkus? Teherane minia skandavo riaušių policijai: „Prisijunkit prie mūsų!“ (t.p. žr. šį vaizdų ir komentarų rinkinį)

Taikus protestas (Ghandi stiliumi)

NUOTRAUKOJE: Irano moterys aktyviai įsitraukė į svarbiausius šalies įvykius.

***
cc nuotraukos via .faramarz

Atsakymų: 8

 1. Kadangi Lietuvos žiniasklaida ganėtinai vangiai praneša apie įvykius Irane (suprantama iš dalies, nes pas mus savų skandalų pilna (1, 2…)), paskutines naujienas galima susižinoti, pvz., iš šio kas kelioliką minučių atnaujinamo puslapio:
  http://www.guardian.co.uk/news/blog/2009/jun/17/iran-uprising
  Palaikymo grupės Facebook’e:
  http://www.facebook.com/group.php?gid=87953698106 bei http://www.facebook.com/pages/IRAN/18297877889?sid=baf5fba0949357d43fbd5ebd4f91da9b
  Kai tik sužinosiu ką daugiau, įmesiu vėliau naudingus link’us ir info. Jei kas nors ką įdomaus ras, praneškite!

 2. Kol kas susidaro įspūdis, kad tai gali būti analogiška revoliucija tai, kuri įvyko Irane 1979 metais. Reformistai, Mir-Hossein Mousavi ir demokratinio Irano šalininkai, atrodo, sudaro daugumą šalies piliečių, tačiau kažkokiu stebuklingu būdu Mahmoud’ui Ahmadinejad’ui pavyko laimėti. Jau aiškėja, kad tas „stebuklingas būdas“ įtraukė visą eilę nusižengimų ir šiaip įvairių keistenybių: kai kuriuose miestuose balsavo virš 100% visų teisę balsuoti turinčių piliečių – tai galima pamatyti iš balsavimo rezultatų; Mousavi gimtajame mieste, kuriame paprastai jis lengvai laimi, šį kartą laimėjo Ahmadinežadas (?!).
  O štai ką sako kai kurie liūdininkai:
  „Mano tėvas turi visą sunkvežimį balsavimo lapelių, kurie turėjo būti sudeginti sunkvežimio gale“, taip sakė vienas studentas praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Irano žiniasklaida pranešė apie Ahmadinedžado pergalę.
  Beje, apie rezultatus buvo paskelbta praktiškai praėjus vos porai valandų po balsavimo pabaigos: tai yra mažiausiai 30 kartų greičiau, nei kada nors Irano istorijoje! 39 milijonai balsų buvo suskaičiuoti per porą valandų?.. Dar nereikia pamiršti, kad aukšto rango žmogus, kuris buvo balsavimo komiteto narys bei kuris iškart po rinkimų pareiškė, jog viskas buvo suklastota, mįslingai žuvo avarijoje.

  Šiandien vėl vyko įspūdingos demonstracijos, tuo tarpu oficialiai žiniasklaidai neliko ką veikti: žurnalistams Irano teritorijoje uždrausta filmuoti, jų vizos naikinamos, daugelis jų jau paliko šalį. Socialiniai tinklai yra filtruojami, neveikia mobilusis ryšys, kai kurie dienraščiai bei TV stotys. Primena totalitarinius laikus – atgal į praeitį (arba į Kiniją). Nepaisant to, informacijos apie įvykius yra, ir Irano žmonės prašo pasaulį padėti jiems laimėti šią „žalia“ pramintą revoliuciją.

  Ypač vertingas yra Twitter. Šioje nuorodoje yra kas kelias sekundes atnaujinami Twitter naudotojų pranešimai apie situaciją Irane:
  http://www.abc.net.au/news/events/iran-social-media/

  Nemažai video ir paskutinių naujienų:
  http://www.abc.net.au/news/tag/iran

  Sisteminga informacija apie žmonių teisių pažeidimus Irane:
  http://www.iranhumanrights.org

  P.S. pas mus Švedijoje jau trečią dieną vyksta demonstracijos, palaikančios Irano žaliąją revoliuciją. Būtų šaunu, jei Lietuvoj kas nors suorganizuotų palaikymą engiamiems Irano žmonėms.

 3. Lietuviai dar nesiruošia judėt, nors ką gali žinoti gal kas kokį piketą ir suorganizuos. Na, gal ne revoliucija. Religinio lyderio nieks keist nesiruošia ir islamo vaidmens šalyje nekvestionuoja. Bet labai įdomūs dalykai vyksta, čia ir Rafsanjani įsimaišęs ir dar buvęs prezidentas neatsimenu pavardės. Įdomią poziciją užsiėmęs Khameini, kaip pagrindinis vadovas turėtų griežčiau pasireikšti vykstant tokiems įvykiams.
  Iš esmės ko dabar reikia iraniečiams tiksliau teheraniečiams, tai kad juos palaikytų likusi šalies dalis, kitų miestų gyventojai irgi turi išeit į miestus kitaip šnipštas gausis,ir aišku viso pasaulio palaikymo reikia.

 4. Dar plius tenka atkreipti dėmesį į interneto vaidmenį. Visa žinia pasklido per internetą, pradėjo kurtis visokie paramos “groopsai“, specialūs tinklaraščiai skirti Iranui, renkami pinigai apklausoms Irane vykdyti, taip pat tai pagrindinė iraniečių bendravimo priemonė su pasauliu. O kita to pusė tai ką dabar daro Irano valdžia, tai yra blokuoja prieiga prie tam tikrų tinklapių ir apskritai prie interneto.

 5. Taip. Jau girdėjau, kad kai kurie tinklaraštininkai yra suimti. Su Twitter’iu (#IranElection) Ahmadinežado vyriausybei sunkiau sekasi – tai kol kas yra būdas nr.1 pasauliui sužinoti, kas dedasi Irane (ne Irano user’iai yra prašomi laikinai persiregistruoti Twitteryje savo gyvenamąją vietą į „Tehran“, nes tai lygtais pasunkina Irano vyriausybei susiekti aktyviai iš Irano rašančius vietinius Twitter user’ius).

  Pastarųjų valandų video iš Irano:
  http://www.youtube.com/profile?user=ahriman46&view=videos

 6. “Pas mus Švedijoje jau trečią dieną vyksta demonstracijos, palaikančios Irano žaliąją revoliuciją.“
  Na, o Lietuvoje Irano ambasadorius skaito paskaitas VU apie Irano super duper pasiekimus žmogaus teisių srity. :D

 7. Iranas, birželio 20 d.: demonstracijos baigėsi, prasidėjo gatvių kautynės (reportažai iš įvykių vietos)

  http://www.anarchija.lt/index.php/politika/12005-iranas-birzelio-20-demonstracijos-baigesi-prasidejo-gatviu-kautynes.html

 8. Birželio 20 diena: 19 žuvusiųjų (arba net apie 150 žuvusiųjų nepatikrintais šaltiniais). Tai reiškia, kad mažiausiai 59 žmonės jau žuvo per šiuos protestus. Graudu. Jei Irano vyiausybė taip įsitikinusi, kad Ahmadinejad’as lengvai laimėjo rinkimus, kodėl nesutikus suorganizuoti naujų rinkimų, kuriuos stebėtų Jungtinių Tautų stebėtojai? Jei valstybė nori tik gero žmonėms, kodėl Internetas ir mobilusis ryšys neveikia arba yra filtruojami šiom dienom, kodėl žurnalistai negali dirbti savo darbą šioje šalyje, kodėl visi aktyvūs ir populiarūs reformistai ir žmogaus teisių gynėjai yra areštuoti arba dingę be žinios?

  Twitteryje ir kitur viso pasaulio žmonės jau piktinasi, kad nei JAV, nei kitos šalys kol kas nesikiša į konfliktą. Sutinku, kad atrodo, pats laikas: Irano vyriausybė pradėjo atvirai žudyti savo šalies žmones.

  Dar vienas geras šalitinis paskutinėms naujienoms iš Irano sužinoti (+video, foto…): http://riseoftheiranianpeople.com

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: