Visas gyvenimas rašomojo stalo dydžio narve

Neseniai spaudoje nuskambėjo istorija apie nežmonišką elgesį su šuneliu numestu nuo tilto. Bet ne ką barbariškesni veiksmai vyksta visų žiūrovų akivaizdoje – šiuo metu Lietuvoje gastroliuojančiame gyvūnų cirke.

Rašomojo stalo dydžio narvuose beveik visą savo gyvenimą priversti praleisti 2 baltieji liūtai ir 6 tigrai – šiuo metu Lietuvoje gastroliuojančio Baltijos cirko artistai. Į sceną Kauno sporto halėje vienas po kito įstumiamai 4 narvai, kuriuose tai po dvi tai po vieną uždarytos didžiosios katės. Liūto narvas ne ką didesnis už rašomąjį stalą, o tigrai turi kur kas „geresnius apartamentus“ – drabužių spintos dydžio narvus, bet jie uždaryti po du. Gyvūnai narvuose net negali atsisėsti. Žvėrių karalius bando tai daryti, tačiau negali, nes galva dar net neatsisėdus jau remiasi į grotas. Narvuose jie vos gali apsisukti, apie vaikščiojimą nėra ką net ir kalbėti. Tokiuose „namuose“ didžiosios cirkų katės praleidžia beveik visą savo gyvenimą. Iš narvų gyvūnai išleidžiami tik pasirodymų ir treniruočių metu, kurios dažnai būna fizinio smurto pagrindu. Pasaulio cirkų praktikoje tigrai ir liūtai treniruočių metu yra baudžiami fizinėmis bausmėmis už blogai atliktus veiksmus, o kad išmoktų triukų yra naudojamos elektrinės lazdos, elektrošokas, elektriniai antkakliai, bei botago kirčiai.

Didžiosios katės pasirodymo metu Kaune į arena buvo atvežtos ankštuose narvuose, kuriuose, nuolatos gyvena. Prieš pasirodymą, gyvūnai irzlūs,  juos nuolatos trikdo spiginamos  ryškios šviesos, minios žmonių bandančių iš kuo arčiau apžiūrėti plėšrūnus, triukšmas ir garsi muzika. Toks derinys yra puikus receptas skaudžioms nelaimėms. Įsivaizduokite, kokia gali būti gyvūno psichika kai jis išleidžiamas iš narvo tik pasirodymo ar dresūros metu, o visą kitą savo laiką praleidžia žiūrėdamas į grotas prieš pat nosį.

Pertraukos metu kiekvienas norintis už 30 Lt galėjo savanoriškai surizikuoti sveikata ar net gyvybe – nusifotografuoti su gepardu, kuris buvo laikomas už pavadėlio kaip koks mažas kačiukas. Greičiausias ir vienas iš nuožmiausių pasaulio plėšrūnų tupi su pavadėliu ir laukia iš savo dresuotojo gabalėlio mėsos, kurio tikisi jei ramiai išsėdės kol visi norintys vaikai galės surizikuoti savo sveikata. Kas gali garantuoti, kad plėšrūnas nesugalvos užpulti ir sužaloti jūsų vaikui ranką, ar dar baisiau –  veidą?..  Juk gepardas tupi tik per pusmetrį nuo vaiko, ir toks staigus ir stiprus žvėris laikomas pusantro metro ilgio pavadėliu, kurį dviem pirštais laikė Stefan Plesojanu.

Tai jis pastarosiomis dienomis liaupsinamas spaudoje, už jo puikiai išdresuotus gyvūnus, kurie į cirko arena eina bijodami ir krūpčiodami nuo kiekvieno Stefan judesio. Kupranugariai atlikdami savo triukus nuolatos turėjo jausti skaudžius S. Plesonjan  botago kirčius per kojas. Kad arkliai stovėtų gražiai nulenkę galvas, jiems nuo žąslų iki uodegos yra pririšamos virvės. Keldami galvą ar tiesdami kaklą, jie tempia virve pririštą savo uodegą, kas sukelia skausmą. Liūtai ir tigrai savo nuožmiu charakteriu bandė rodyti, kad tai jie yra žvėrių valdovai ir šnypšdami, bei riaumodami nepaklusti botago kirčiams. Bet net jie turėjo nusileisti ir nusižeminti parodydami nuolankumą dresuotojui.

Visi cirko gyvūnai atskirti nuo savo gentainių, šeimų ir natūralios aplinkos, kurią turi laukiniai jų gentainiai. Bet juk laukiniai gyvūnai nėra sutverti cirkui. Jie privalo atlikti tokius triukus, kurių per savo gyvenimą laukinėje gamtoje nedarytų niekados. Įdomu, kokioje situacijoje liūtas sėdėtų ant galinių kojų ir plotų priekinėmis, straksėtų kaip kiškis ir t.t.? Visi šie triukai yra nenatūralūs gyvūnų elgsenai, jie yra išdresuoti rodyti tai ko gamtoje niekada nedarytų. Gyvūnai cirko arenoje paverčiami klounais.

Jei sakytume, kad kaliniai uždaryti 2 X 3 m2 kamerose turi “erdvią patalpą“, tai būtų žiaurus pokštas ir cinizmas. Kaliniams apribota erdvė reiškia laisvės suvaržymą, ir tai yra bausmė už įvykdytus nusikaltimus. Cirke vaidinančių gyvūnų apribota erdvė yra ne ką mažesnis laisvės suvaržymas, tik šiuo atveju jie niekuo nenusikalto… Liūtų ir tigrų, meškų ir dramblių gyvenimo sąlygos cirkuose yra žymiai blogesnės nei tos, kurias turi net patys žiauriausi nusikaltėliai.

Pasirodymas vyko cirko arenoje apsaugotoje vielos tinklu, kuris sujungtas lipnia juosta! Įdomu kaip toks tinklas sulaikytų 350 kg sveriantį tigrą. Ši apsauga turėtų būti skirta žiūrovų saugumui, o ne jos iliuzijos sudarymui.

Daugelyje civilizuotų Europos valstybių, pavyzdžiui Suomija, Austrija, Švedija ir kt. yra uždraudusios cirkų pasirodymus su laukiniais gyvūnais. Įdomu, kada Lietuva tai padarys…? Ar ne laikas būtų nutraukti laukinių gyvūnų kančias cirkuose?  Pasakykime NE, nes gyvūnai negali to pasakyti. Pasakykime NE neidami žiūrėti iš gyvūnų kančių ir prievartos sukurto šou…

O jei vis dėl to nueisite į cirką, pažiūrėkite į visą šou cirko gyvūnų akimis…

LGGD dėl galimų gyvūnų gerovės pažeidimų kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir  Aplinkos ministeriją dėl CITES sąrašo gyvūnų importo ir naudojimo pramoginiais tikslais.

LGGD siekia, kad pasirodymai su laukiniais gyvūnais butu uždrausti Lietuvoje.

* * * * *

Teksto ir nuotraukų autorius: Julius Morkūnas – veterinarijos gydytojas, Lietuvos gyvūnų globos draugijos tarybos narys.

Atsakymų: 10

 1. Švęsiu tą dieną, kai Lietuvoje bus uždraustas gyvūnų cirkas.

 2. Siaubinga… tyčiojimasis iš gyvūnų..

 3. Grubus ir žiaurus elgesys su gyvūnais, jų kankinimas visada mane sukrečia. Ir jei lyginant skriaudžiamus žmones su gyvūnais – pastarųjų labiau gaila. Juk jie bejėgiai ką nors pakeisti, pasakyti… Labai į temą, straipsnio autoriui siūlau pažiūrėti filmą apie žiaurų elgesį su gyvūnais “Earthlings“. Ne visi ištveria šį filmą iki galo…

 4. Kai girdžiu ir matau apie žmonių žiaurų elgesį su gyvūnais, man norisi, kad jie apsikeistų vietomis… Nesistebiu, kodėl kartais žmoniją ištinka didžiulės stichinės nelaimės – jie patys jas prisišaukia, nes kiekvienas žiaurus aktas palieka savo pėdsaką žemės informaciniame lauke, tai niekur nedingsta, o grįžta bumerangu.

 5. čia yra tyčiojimasis iš gyvūnų. jie turi džiunglėse gyventi ir lakstyt, o ne tupėti narvuose uždaryti. ir turiu labai didelį įtarimą, kad gyvūnai yra kažkuo prišeriami, nu koks normalus liūtas nenukąstų galvos tam, kuris ją kiša į jo nasrus?

 6. Jei žmogus blogai elgiasi su gyvūnais, tai paprastai jis blogai elgiasi ir su kitais žmonėm. Ir atvirkščiai jei žmogus geras gyvūnam, tai jis geras ir žmonėm. Tiesiog blogas elgesys su gyvūnais yra kažkuria prasme legalus, turiu galvoje cirkus ir pan., nes gatvėje mušant šunį gali sulaukti tam tikrų tarnybų dėmesio. Prieš du tūkstančius metų, tų cirko gyvūnų vietoje (Romoje) buvo gladiatoriai. Dabar tokių dalykų kaip gladiatorių kautynės, ačiū dievui, nėra. Pramogų pobūdis pasikeitė. Gal kada sulauksim tokių laikų kai cirkų nebus. Šiaip visiem norintiem paspoksot į gyvūnus, mano gava, geriausias dalykas yra sfaris. Tu tiesiog per tam tikrą atstumą gali stebėti gyvūnus (nes zoo sodai tai kažkuria prasme kaleimai).

 7. nu ir ka? cirkas kazkuo uzkliuvo? ir jau ‘gyveni samoningai’? o kodel tamstai neuzkliuna skerdyklos. na taip, ten elgiamasi ‘humaniskai’: elektra naudojama :)
  kol zmones nesiliaus skersti tukstanciu gyvunu mesai kasdien, tol kazkokie ‘susirupinimai’ numestu suneliu ar narve visa gyvenima praleidzianciu liutu atrodys mazu maziausiai kaip veidmainyste. taigi autoriau, jei norite ‘griebti uz saknies’, tai visu pirma nuo to ir pradekite: kasdien pasaulyje skerdyklose zudomi milijonai gyvunu, ir visa mesos pramone tera viena didele gyvunu ‘koncentracijos stovykla’

  1. Bada,

   Jei pasigilintumėt, pamatytumėt, kad rašantiems šitame blog’e skerdyklos dar ir kaip užkliuvo. Jie visi vegetarai arba veganai (kaip, beje, ir šio straipsnio autorius).

 8. ar tikrai Švedijoj cirke uždrausti laukiniai gyvūnai? Mačiau dramblį prie atvažiavusio cirko palapinės.

 9. Nežinau, bet aš jaučiu neapykantą daugeliui žmonių… Atrodo visam pasauliui visiškai nerūpi kas daroma su gyvūnais. Tai, kas žmogui visai nepriklauso, jis ramiai pasisavino ir naudojasi lyg savu DAIKTU. Niokoja gamtą, naikina gyvūnų bei augalų rūšis, jaučiasi taip lyg būtų dievai galintys spręsti kitų organizmų likimą epaisant jokių normų ar interesų. Mes šioje žemėje tik svečiai, bet įsiveisėme čia lyg kokie parazitai siaubiantys ir niokojantys viską aplinkui…. Žmonėms rūpi tik pinigai, nesvarbu, kad dėl tų popiergalių sumokama nesuskaičiuojamai didesnė kaina. Nors mums ir patiems jau visai netolimoje ateityje laukia išnykimas, nes Žemė jau beveik sunaikinta, tačiau išvadų nedaro niekas, tik keletas Žemės mylėtojų, tačiau pasaulyje esančių žmonių, kurie myli ir stengiasi išsaugoti mūsų planetą tikrai nepakanka… Manau, dabartinius ar buvusius pasaulio “dievus“ nubaus tikrasis Dievas, nes tai kas padaryta šiai žemei yra nedovanotina, tai pats baisiausias nusikaltimas….

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: