Demokratija – žodžio laisvė = ?

Tikriausiai tai bus dar vienas iš kelių šimtų (tūkstančių?) įrašų, kurio parašymą paskatino tiek daug diskusijų sukėlusios gegužės pradžioje vyksiančios eitynės. Tačiau nenoriu kartotis nagrinėdamas su pačiu homoseksualumu susijusius klausimus ar gilindamasis ko LGBT bendruomenė siekia kaip socialinis ar politinis judėjimas. Palikime tai kitiems blogams ar kitiems kartams. Šįkart siūlyčiau į tai pažvelgti kiek iš kito kampo ir pagalvoti apie kai kurias itin dažnai vartojamas savokas – “demokratija“, “žmogaus teisės“, “žodžio laisvė“. O tiksliau – ką jos mums reiškia, ko jos vertos Lietuvoje ir kaip tai siejasi su siekiu drausti žmonių grupei rengti taikų susirinkimą.

Galėjimas laisvai ir nevaržomai išsakyti savo nuomonę yra viena iš pamatinių žmogaus teisių. Leidimas kitiems išsakyti savo nuomonę, kad ir kokia ji būtų mums patiems nepriimtina, yra pagrindinis žodžio laisvės principas. Galiausiai demokratija yra santvarka, kuri neįsivaizduojama be tik ką minėtų žmogaus teisių ir išraiškos laisvės. Tad turime visą grandinę principų, kuriuos turėtume gerbti ir jų laikytis, jeigu siekiame kurti visuomenę su skirtingais, bet tuo pačiu laisvais ir savo esminėmis teisėmis lygiais žmonėmis.

Į “žodžio laisvės“ sampratą patenka ir teisė žmonių grupei rinktis į taikius, vietos įstatymų nepažeidžiančius susirinkimus, nesvarbu, ar jie būtų vieši, ar uždari. Jeigu bedarbiai, baikeriai, kairiarankiai, homoseksualai, budistai, juodaodžiai, liberalai, gyvūnų teisių šalininkai ar kiti vieningumą tarpusavyje jaučiantys žmonės nusprendžia surengti eitynes ir jose elgiasi taikiai, tokią teisę jie privalo turėti kaip demokratinės valstybės gyventojai.

Taip, kažkam nepatinka homoseksualūs žmonės; kažkas nepatenkintas, jog viešą procesiją surengia krikščionys; kitam atrodo, kad šalies kultūrai visiškai nepriimtinas Indijoje ar Kinijoje šaknis turinčių religijų populiarėjimas; galiausiai kažkam nepatiks liberalų atstovaujamos moralinės vertybės. Visa tai natūralu ir net demokratiškiausiose visuomenėse bus tokių, kuriems kažkas nepatiktų arba kam jie nepritartų. Tačiau visada turi būti riba tarp nepritarimo nuomonei ir draudimo ją išsakyti, tarp konstruktyvios kritikos ir laisvės rengti viešus susirinkimus suvaržymo.

Sukilus visai šiai nuomonių apie LGBT eitynes audrai, keista matyti žmones, kurie patys naudojasi demokratijos teikiamomis laisvėmis, tačiau siekia jas atimti iš kitų. Verda daugybė diskusijų, dalinamasi peticijomis, kuriose kritikuojamas ne pats LGBT reiškinys, bet aktyviai palaikomas siekis šiems žmonėms atimti pamatinę išraiškos teisę. Žaidžiama pagal dvigubas taisykles, ko neturėtų būti.

Kai kurie gali paklausti “kodėl turėčiau pritarti [įrašykite savo nemėgstamą žmonių grupę] rengiamai viešai eisenai?“. Tam yra kelios priežastys: 1) mes pritariame demokratinei santvarkai ir žmogaus teisėms; 2) mes neatmetam galimybės, jog vieną dieną patys priklausysim žmonių grupei, kuri norės rengti viešus susibūrimus; 3) mes gerbiame kitus, net jeigu mūsų nuomonės kai kuriais klausimais nesutampa.

Žinoma, nereikia pamiršti, kad žodžio laisvė turi savo ribas, už kurių lieka smurto, nesantaikos kurstymas, skatinimai susidoroti, tyčiotis, niekinti, bei kiti aspektai. Mes visada esame jų suvaržyti, lygiai kaip yra suvaržytos ir mūsų kritikuojamos žmonių grupės. Todėl jų išraiškos laisvę turėtume kritikuoti remdamiesi būtent šiais kriterijais ir pateikti sąsają su jais įrodančius argumentus.

Šio trumpo įrašo pabaigai dvi citatos. Alfred Whitney Griswold kritikuodamas cenzūrą teigė, jog “vienintelis ginklas prieš blogas idėjas yra geresnės idėjos“, o Volteras savo palaikymą žodžio laisvei išsakė žodžiais – “Nesutinku su tuo, ką sakai, bet iki mirties ginsiu tavo teisę tai sakyti“. Prisiminkime jas susidūrę su nuomone, kuriai nepritariame.

Nuotrauka  : Alexei

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: