Atliekų deginimas = šiukšlių gaminimas

Šiandien, t.y. spalio 21 d., ketvirtadienį 12 val. prie Prezidentūros prasidės piketas prieš atliekų deginimo gamyklą Vilniuje. Gamyklą pasinaudodama ES lėšomis nori statyti „Rubicon group”, turbūt skandalams nuplauti persivadinusi ICOR. Degindama atliekas žada gaminti šilumą gyventojams. Atrodytų, gražūs siekiai. O ir visoj Europoj tokių gamyklų pilna. Kas čia gali būti ne taip?

Pagrindinė priežastis, kodėl reikėtų priešintis tokios gamyklos atsiradimui, mano galva, yra ta, kad ji pažeistų atliekų tvarkymo eiliškumą:
1. mažinti atliekų kiekį
2. panaudoti iš naujo
3. rūšiuoti ir perdirbti (tame tarpe ir kompostuoti – tai įmanoma ir
daugiabučiuose)
… ir tik tada deginti ar vežti į sąvartynus.

Atliekų deginimas pirmąsias tris iniciatyvas, kurios Lietuvoj dar nė sudygti nespėjo, nubraukia. Taip pat ir su tuo susijusius verslus. Atliekų deginimo gamyklai naudingiausia, kad atliekų būtų kuo daugiau, nes tada bus pakankamai žaliavos. Bus ką deginti. Koks dar mažinimas? Tai nuostolinga ir absoliučiai neleistina! Kai savų atliekų neužtenka, gamyklos jų atsiveža iš kitų šalių. Užsienyje tai dažnas atvejis.

Jeigu šiukšlėmis dažnai virstančius daiktus prikeltume naujam gyvenimui, atliekų deginimo gamykla vėlgi netektų dalies „žaliavos”. Pavyzdžiui, vietoj to, kad išmestume nebepatinkantį drabužį, surengtume drabužių mainų vakarėlį! Yra gudraminčių, kurie panaudodami stiklo, plastiko butelius, susidėvėjusias padangas net namus stato – apie tai sukurtas filmas „Garbage Warrior“. Rekomenduoju pažiūrėti! Filmo idėjų Lietuvoje yra pritaikęs vienas ekoanarchistas.

„Rubicon group” antrinė įmonė „Ecoservice” rūpinasi komunalinių atliekų rūšiavimu mieste. Atsiradus atliekų deginimo gamyklai, „Rubicon group” neskatintų gyventojų atliekų rūšiuoti, nes taip vėlgi prarastų dalį „žaliavos” gamyklai. Reikėtų jų atsivežti iš kitur, vieni nuostoliai… Tiesa, nuostolius visada dengs tie patys vartotojai. Taigi, gyventojui, pavadinkime jį Jonu, sumąsčius buitines atliekas kompostuoti ir jomis patręšti savo daržą, už šilumą mokėti reikės brangiau. Ypač jei tokių jonų ir janinų atsirastų pusė Vilniaus.

Reikia nepamiršti ir dar vieno būdo, kaip atliekų deginimo gamyklos gamina atliekas. Degimo proceso metu, jei atliekos deginamos nepakankamai aukštoje temperatūroje, išsiskiria pavojingiausi žmonijos sukurti cheminiai junginiai – dioksinai. Cheminių medžiagų ekspertai rašo, kad dioksinai sukelia vėžį, nedideli kiekiai pakenkia kūdikių vystymuisi, imuninei sistemai, jie kaupiasi, pavyzdžiui, mėsoje. Užtikrinti reikiamą temperatūrą ir pamatuoti, kad ji tikrai tokia, kokios reikia, sunku, tad atsiranda erdvė manipuliuoti duomenimis, o tuo pačiu ir gyventojų sveikata. Įmonei deginti atliekas žemesnėje temperatūroje pigiau, o šiuolaikinių įmonių pati struktūra tokia, kad jos priverstos rūpintis tik pelnu.
Be to, net ir deginant atliekas reikiamoje temperatūroje, trečdalis jų lieka ir tampa pavojingais pelenais, kuriuos tinkamai tvarkyti labai brangu. Tiek brangu, kad jas tinkamai tvarkant atliekų deginimo gamyklų statyti neapsimokėtų.

Vilniečiai jau keletą metų kovoja, kad tokios gamyklos nebūtų. Spėriai artėja laikas, kai Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas (RAAD) pasirašys sprendimą, leisti ar neleisti tokiai gamyklai būti, atsižvelgiant į poveikį aplinkai. Protestuojantiems prieš gamyklą dabar ypač reikia tavo palaikymo. Medicininės kaukės (respiratoriai) ir dujokaukės puikiai iliustruotų sostinei siūlomos gamyklos idėją. Prigriebk jų pakeliui į piketą. Tarp kitko, jį organizuoja Lazdynų bendruomenės savivaldija.

Čia virtualiai renkasi žmonės, įsitikinę, kad šios gamyklos Vilniui nereikia.

***

foto: cc Vertigogen

Atsakymų: 5

 1. […] Šiukšlyną prikelti naujam gyvenimui – žygdarbis, tačiau užteršti mūsų kūnus pelningiau. Tvarka. Ji bus, namie dažniausiai ji yra, o internetuose garbingi ponai bomžais virsta – drabsto […]

 2. Pateikiate įdomių argumentų, apie kuriuos anksčiau nesusimasčiau, tačiau vistiek pasilieku prie nuomonės, kad tokia gamykla Vilniui išeitų į naudą.
  Jeigu po atliekų rūšiavimu būtų ekonominė logika, tai tos, kurios dabar surūšiuojamos nebūtų supilamos į tuos pačius šiukšliavežius, kaip nesurūšiuotos. Taip kad tas žaidimas su rūšiavimu yra daugiau ego – “koks aš geras žemei“ – pamaitinimas. Suprantu, kad norite, job būtent tai keistųsi, o siukšlių deginimas tai apsunkintų. Aš manau, kad tokius pokyčius pasiekti būtų nepalyginamai sunkiau ir brangiau. Taip pat manau, kad realiai renkamės tarp dar vieno savartyno ir šiukšlių deginimo, o ne tarp kitų alternatyvų.
  Spekuliacijos, kad kažkur gali išsiskirti kažkokios pavojingos medžiagos, jei kažkas kažką darys blogai… ar Jūs pati mokslininkė? O gal aplinkosaugininkė?
  O gal turite neginčijamų įrodymų, kad ten jau suplanuota nuodyti Vilniečius, o visos kontroliuojančios institucijos nuo to nusisuka?

 3. Aš manau, kad tokius pokyčius pasiekti būtų nepalyginamai sunkiau ir brangiau

 4. 1. Atrusiuotos is atlieku srauto antrines zaliavos turi didesne verte nei jas deginant, taigi degintojas labiau suinteresuotas jas perdirbti nei sudeginti.
  2. darymas prielaidos, kad degintojas pazeidines technologini procesa ir degins atliekas nepakankamai aukstoje temperaturoje, yra naivus ir kvailas pareiskimas.
  3. paskaitykit vilniaus regiono atlieku tvarkymo galimybiu studija. ten aiskiai parasyti atlieku tvarkymo prioritetai.
  4. pelenuose lieka ne ka pavojingesnes medziagos nei esancios nedegintose siukslese. pelenu salinimui puikiai tinka dabartiniai pagal es standartus irengti regioniniai sąvartynai. kadangi pelenu turis mazesnis, savartynu pakaks ilgesniam laikui, nes siuo metu naujai pastatyti savartynai jau yra beveik perpildyti. Nauji savartynai turi drenazines sistemas filtratui surinkti. veliau jis yra isvezamas i nuoteku valymo įrenginius.
  5. atliekos nebus vien tik deginamos jos bus ir kompostuojamos maisant su nuoteku valuklose susidariusiu dumblu (butent jis netvarkomas-nedeginamas ir smirda lazdynuose) bei medziu lapais ir pan.

  kad butu dar aiskiau paskaitykite mano jau mineta galimybiu studija, o jei tingite paziurekite video:
  http://www.secocoal.com/?lang=en&p=7

 5. Sveiki!

  Esame studentų komanda, dalyvaujanti projekte „Idėja“. Mes siūlome naują idėją, galinčią patobulinti šiukšlių rūšiavimą ir perdirbimą Lietuvoje. Šia apklausa siekiame išsiaiškinti, ar šis būdas būtų efektingas Vilniaus gyventojų tarpe. Jūsų nuomonė mums labai svarbi! Tad prašome užpildyti šią anketą:

  http://www.publika.lt/apklausa-15-4ea3d6299e0aa.html

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: