Ką valgo veganai?

Veganai dažnai sulaukia klausimų dėl savo mitybos. Paprastai stebimasi, kaip veganai išvis gali išgyventi atsisakydami „gausybės“ maisto produktų. Taigi…

Ką valgo veganai?
Absoliučiai viską, kas yra valgomo augalinės kilmės. Plius grybus (be kirmelių).

Ko nevalgo veganai?
Nevalgo gyvūninės kilmės produktų, t.y. mėsos (įskaitant paukštieną bei žuvį!), kiaušinių, pieno ir jo produktų, medaus. Tai t.p. įtraukia ir želatiną (ji yra gaminama iš gyvulių kaulų), kiaušinių lecitiną, ir pan.

Kas yra tas augalinis maistas, kurį valgo veganai? Ar jo užtenka organizmui?
Augalinis maistas – tai:
D a r ž o v ė s : agurkai, avokadai, baklažanai, brokoliai, bulvės, burokai, cukinijos, kopūstai, kalafiorai, moliūgai, morkos, pipirai, špinatai, šparagai, pomidorai, artišokai, salotos, ridikėliai, česnakai, krienai, rabarbarai, svogūnai, ir t.t.
V a i s i a i / u o g o s: agrastai, apelsinai, bruknės, citrinos, gervuogės, kiviai, obuoliai, serbentai, vyšnios, žemuogės, greipfrutai, abrikosai, ananasai, arbūzai, avietės, bananai, kriaušės, datulės, figos, mango, mėlynės, melionai, papajos, persikai, slyvos, ir t.t.
G r ū d a i: kviečiai, rugiai, kukurūzai, avižos, miežiai, soros, ryžiai, grikiai, t.t. Iš jų gaminami makaronai, duona, sausainiai ir kt.
A n k š t i n i a i : žirniai, pupelės, soja, lęšiai.
R i e š u t a i
S ė k l o s
G r y b a i
A l i e j a i
Kiti augalai

Visus šiuos gėrius galima valgyti arba žalius, arba gaminti įvairius patiekalus: žr. receptus „Ką valgo veganai“ tinklaraštyje . Nemažai patarimų veganiškajai maisto ruošai galima atrasti ir šiame diskusijų forume.

Mityba augaliniais produktais gali aprūpinti žmogaus organizmą visomis būtinomis maistinėmis medžiagomis. (žr.Vikipediją)

Didžiausia pasaulyje mitybos specialistų organizacija „American Dietetic Association“ bei Kanados dietologų asociacija „Dietitians of Canada“ patvirtina, kad tiek subalansuota vegetariška, tiek veganiška mityba yra sveika ir tinkama visiems žmonėms ir visuose gyvenimo etapuose, įskaitant nėščiąsias, maitinančias kūdikius moteris, vaikus, paauglius ir senyvo amžiaus žmones.

***
ccfoto: Jackol (1), rusvaplauke (2,3,4,5)

%d bloggers like this: