Juodraštis Nr. 2 – prieš diskriminaciją ir neofašizmą

Juodrastis Nr 2 virselis2009 m. balandžio pabaigoje pasirodė 2-asis, dar storesnis ir maištingesnis nevalstybinės politikos ir neoficialiosios kultūros žurnalo „Juodraštis“ numeris. Tai bandymas sutelkti visas laisvas politines, kultūrines ir menines alternatyvas, kurios siekia pasipriešinti krizę išgyvenančiai kapitalistinei sistemai. „Juodraštis“ nėra vienos politinės srovės ar ideologijos ruporas, jame pateikiamas gana platus antiautoritarinių judėjimų bei nuomonių spektras – nuo laisvamanių ir feminisčių iki kontrkultūros aktyvistų ir kairiųjų libertarų.

Šis „Juodraščio“ numeris gimė ypatingomis aplinkybėmis, pasaulinės ekonominės krizės apogėjuje. Tačiau pagrindinis dėmesys jame skiriamas ne ekonominėms, bet politinėms ir socialinėms visuomenės egzistavimo sąlygoms. Lietuvoje po dešiniųjų ir neoliberalų pergalės parlamento rinkimuose taip pat vis labiau įsigali policinė valstybė, kurioje ekonominė priespauda, raginimai susiveržti diržus sutampa su padidėjusia policijos kontrole, draudimais ir žmogaus teisių ribojimais.

„Juodraštis“ stengiasi kurti alternatyvas valdančiųjų galią įtvirtinančiai korporacinei žiniasklaidai ir neofašistinių idėjų sklaidai Lietuvoje. Tikimės, kad jis suteiks daug naudingų žinių, kaip atsispirti valdžios represijoms ir keisti pasaulį, kad jame galėtų apsigyventi laisvi ateities žmonės.

206 puslapių leidinyje savo nuomonę pareiškia 34 autoriai ir judėjimai. Pagal tematiką „Juodraštis Nr.2“ suskirstytas į 10 rubrikų: „Pasipriešinimo teorija“, „Aktyvistų balsai“, „Kova prieš diskriminaciją“, „Darbas ir išnaudojimas“, „Kasdienybės revoliucijos“, „Universitetas kaip utopija“, „Radikalių judėjimų istorija“, „Anapus kultūros“, „Laisvamanių sambūris“, „Post Scriptum“.

„Kovos prieš diskriminaciją“ rubriką pradeda Vengrijos mokslų akademijos filosofijos instituto profesorius Gáspáras Miklósas Tamásas, kuris supažindina su kritinėmis pastabomis apie naujos fašizmo atmainos – postfašizmo – suklestėjimą. Niujorko Hofstros universiteto profesorė, radikaliajai feminizmo tradicijai priklausanti sociologė Silvia Federici pateikia naujus įrodymus, kad kapitalistinei ekonomikai šiltnamio sąlygas sudarė ne samdomojo darbo išnaudojimas, o neatlyginamas moterų darbas. Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė teigia, kad lietuviai yra vieni nepakančiausių Europoje jau vien dėl to, jog Lietuvoje įsigalėjo stipri tautinė valstybė, varžanti pilietines žmonių laisves. Rubriką užbaigia antidiskriminacinio apvalaus stalo diskusija „Panieka kitokiam žmogui – „lietuviškumo“ įrodymas“, kurioje dalyvavo laisvamanis Algirdas Likas, sociologas Artūras Tereškinas, filosofės Audronė Žukauskaitė ir Nida Vasiliauskaitė, anarchistas Darius Pocevičius, Elena ir Simona iš „Atviro galo“, feministė Margarita Jankauskaitė, libertaras Valdemaras Palevičius ir aktyvistė Vilma Pajuodienė-Fiokla.

Skinai - fasistai - patriotai

„Juodraščiui“ buvo suteikta garbė pirmajam paviešinti atsikūrusių Lietuvos laisvamanių programinį dokumentą – manifestą, kuriame skelbiama anatema dogmatiškam klerikaliniam mąstymui. „Laisvamanių sambūrio“ rubrikoje pasisako Tarptautinės ateistų federacijos FIdA koordinatorius Paco Miñarro ir psichologinio egoizmo filosofijos šalininkas Valdemaras Palevičius. Šioje rubrikoje paviešintas ir „Ekskomunikos manifestas“, kuriuo reikalaujama visiems norintiems išduoti oficialus dokumentus, kad neliktų jokių abejonių dėl jų priklausymo „katalikų sektai“.

„Juodraštis“ Nr. 2 yra trečiasis leidybinės „Juodraščio“ grupės leidinys. Leidybinė „Juodraščio“ grupė – tai nepriklausoma aktyvistų iniciatyva, be valstybės ir komercinių struktūrų pagalbos užsiimanti radikalios literatūros leidyba. 2008 m. liepos mėnesį išleistas 1-asis „Juodraščio“ numeris, o 2008 m. gruodžio mėnesį – Alexanderio Brenerio ir Barbaros Schurz knyga „Ką daryti? 54 kultūrinio pasipriešinimo valdžiai technologijos vėlyvojo kapitalizmo epochoje”. 2009 m. „Juodraščio“ kolektyvas kartu su „Kitų knygų“ leidykla planuoja lietuviškai išleisti S. Home’o knygą „Kultūros antpuolis: utopinės srovės nuo letrizmo iki „Klasių kovos”, Hakimo Bey’aus traktatą „Laikinoji autonominė zona, ontologinė anarchija, poetinis terorizmas“ ir 3-ąjį „Juodraščio“ numerį, kuris bus skirtas išlaisvinimo teologijai, ekologiniam pasipriešinimui ir pasaulį krečiančiai kapitalistinei krizei.

Šis leidinys neturi jokių autorinių teisių. Autoriai atsisako visų turtinių ir moralinių teisių į savo straipsnius. Jie gali būti laisvai naudojami visais įmanomais būdais nenurodant autorystės ir neįspėjus autorių, skelbiami bet kokia forma ir bet kokiomis priemonėmis. Ypač patartina juos kopijuoti ir platinti kokios nors verslo įmonės ar valstybinės įstaigos sąskaita.

Žurnalą jau galima įsigyti knygynuose. Jis taip pat platinamas aktyvistų susibūrimo vietose ir savuose platinimo taškuose. „Juodraštį“ Nr. 2 pigiau įsigysite: Vilniuje: Rūdninkų knygyne, Rūdninkų g. 20, tel. (5) 2610266, knygyne „Eureka“, S. Daukanto a. 2 / Universiteto g. 10, netoli Katedros, tel. (5) 2629146, Kaune: „Replique Boutique“, A. Mickevičiaus g. 8, tel. 8 600 24854.

„Juodraštį“ platina: Vilniuje – Darius, tel. 8 699 64287, Kaune – Rima, tel. 8 648 29680, Klaipėdoje – Darius, tel. 8 615 49470, Šiauliuose – Kristina, tel. 8 682 11690, Panevėžyje – Vilma, tel. 8 658 30692, Alytuje – Mantas, tel. 8 678 07884. Tapk „Juodraščio“ platintoju savo mieste – kreipkis tel. 8 699 64287 arba el. paštu: juodrastis@riseup.net

Skaitykite „Juodraštį“ internete: http://www.anarchija.lt/index.php/biblioteka.html#catid58

Redakcinė „Juodraščio“ kolegija

***

Iliustracijos: cc LUNI.lt

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: